Kim jest "matka pochłaniająca"?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 07:00
W Warszawie zakończyło się coroczne, XXIII Forum Inspiracji Jungowskich. Jego tematem były, jak piszą jego organizatorzy, "kobiecość i macierzyństwo jako fenomeny psychologiczne, kulturowe i społeczne".
Audio
  • Wychowanie, które krzywdzi dziecko (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Iakov Filimonov

borderline_1200.jpg
Borderline, czyli wyzwanie dla współczesnej psychiatrii

Zenon Waldemar Dudek zajął się jednym z nich. To "matka pochłaniająca", pod kontrolą której córka nie wypracowuje własnego typu kobiecości – pozostaje w stanie infantylnym, tworzy typy negatywne lub sama staje się matką pochłaniającą. Typ międzypokoleniowej rodziny (organizacji, instytucji społecznych) zarządzany w takim schemacie to "pochłaniający matriarchat".

Dzieci (członkowie grupy) nie otrzymują w nim zgody na separację i autonomię. Są niezdolne do niezależnego życia i samorealizacji poza systemem. Społecznym wyrazem takiego systemu jest totalitarna sekta oraz komunistyczna wspólnota jako rajska rodzina. Model ten naśladują korporacje, wymagające totalnego oddania jednostki dla systemu".

– "Matka pochłaniająca" to zagadnienie, którym od lat się interesuję. Ono streszcza w sobie zjawisko typowe dla problemów psychoterapii, czyli problemy wynikające z dorastania w rodzinie, w której brakuje bezpieczeństwa. Matka zamiast być tą karmiącą, wspierającą, popychającą do świata, staje się taką zawłaszczającą dziecko. Kontroluje, wyręcza i ubezwłasnowolnia dziecko – tłumaczy dr Zenon Waldemar Dudek, psychoterapeuta, twórca programu "Linia życia".

Jakie są skutki takiego wychowania? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Zenon Waldemar Dudek (psychiatra, psychoterapeuta, twórca programu "Linia życia", redaktor naczelny pisma "ALBO albo", jungista)
Data emisji: 19.03.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Słowo ma moc

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 22:00
Uważaj na słowa – mogą stać się czynami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek. 5 lat pontyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 07:15
Franciszek rozpoczął swe urzędowanie w Kościele 13 marca 2013 roku. Wielu watykanistów uważa jego pontyfikat za przełomowy w dziejach papiestwa w ciągu ostatnich kilkuset lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Młynarski. "Inspirował go świat zwykłych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 22:00
– Życie zazwyczaj nie jest proste, a Wojciech Młynarski opisywał je z każdej strony – podkreśla Artur Andrus. Jan Młynarski dodaje, że jego ojciec naprawdę wierzył w człowieka. – Był humanistą – zaznacza. 
rozwiń zwiń