X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim jest "matka pochłaniająca"?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 07:00
W Warszawie zakończyło się coroczne, XXIII Forum Inspiracji Jungowskich. Jego tematem były, jak piszą jego organizatorzy, "kobiecość i macierzyństwo jako fenomeny psychologiczne, kulturowe i społeczne".
Audio
  • Wychowanie, które krzywdzi dziecko (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Iakov Filimonov

borderline_1200.jpg
Borderline, czyli wyzwanie dla współczesnej psychiatrii

Zenon Waldemar Dudek zajął się jednym z nich. To "matka pochłaniająca", pod kontrolą której córka nie wypracowuje własnego typu kobiecości – pozostaje w stanie infantylnym, tworzy typy negatywne lub sama staje się matką pochłaniającą. Typ międzypokoleniowej rodziny (organizacji, instytucji społecznych) zarządzany w takim schemacie to "pochłaniający matriarchat".

Dzieci (członkowie grupy) nie otrzymują w nim zgody na separację i autonomię. Są niezdolne do niezależnego życia i samorealizacji poza systemem. Społecznym wyrazem takiego systemu jest totalitarna sekta oraz komunistyczna wspólnota jako rajska rodzina. Model ten naśladują korporacje, wymagające totalnego oddania jednostki dla systemu".

– "Matka pochłaniająca" to zagadnienie, którym od lat się interesuję. Ono streszcza w sobie zjawisko typowe dla problemów psychoterapii, czyli problemy wynikające z dorastania w rodzinie, w której brakuje bezpieczeństwa. Matka zamiast być tą karmiącą, wspierającą, popychającą do świata, staje się taką zawłaszczającą dziecko. Kontroluje, wyręcza i ubezwłasnowolnia dziecko – tłumaczy dr Zenon Waldemar Dudek, psychoterapeuta, twórca programu "Linia życia".

Jakie są skutki takiego wychowania? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Zenon Waldemar Dudek (psychiatra, psychoterapeuta, twórca programu "Linia życia", redaktor naczelny pisma "ALBO albo", jungista)
Data emisji: 19.03.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Słowo ma moc

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 22:00
Uważaj na słowa – mogą stać się czynami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek. 5 lat pontyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 07:15
Franciszek rozpoczął swe urzędowanie w Kościele 13 marca 2013 roku. Wielu watykanistów uważa jego pontyfikat za przełomowy w dziejach papiestwa w ciągu ostatnich kilkuset lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Młynarski. "Inspirował go świat zwykłych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 22:00
– Życie zazwyczaj nie jest proste, a Wojciech Młynarski opisywał je z każdej strony – podkreśla Artur Andrus. Jan Młynarski dodaje, że jego ojciec naprawdę wierzył w człowieka. – Był humanistą – zaznacza. 
rozwiń zwiń