Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918
Plakat do wystawy "Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918"Foto: mat. promocyjne

W warszawskiej Zachęcie można obecnie oglądać wystawę "Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918". O ciekawych eksponatach rozmawialiśmy w audycji "Klub Trójki".

Posłuchaj

Wystawa "Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918" w warszawskiej Zachęcie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tytuł ekspozycji zaczerpnięty został z tekstu-manifestu Zofii Daszyńskiej-Golińskiej z 1921 roku, w którym autorka pisała: "Żyjemy jednak nadzieją, że przyszłość będzie inna". Z jednej strony wiara w nową, lepszą przyszłość oddaje ducha tej epoki. Z drugiej - zawiera w sobie utopijność, którą brutalnie obnażyła II wojna światowa i okres powojenny.


xx 

- Wiodącym wątkiem wystawy "Przyszłość będzie inna..." jest proces emancypacji różnych grup społecznych dotychczas marginalizowanych, które po 1918 roku próbują dojść do głosu - wyjaśniła kuratorka Joanna Kordjak i wskazała, że chodzi o robotników, kobiety, dzieci i mniejszości narodowe.

Narrację prezentacji wyznaczają modernizacyjne idee społeczne kształtujące się w Polsce po I wojnie światowej lub wdrażane w życie za sprawą instytucji i organizacji, których powstanie wiązało się z odzyskaniem niepodległości np. idea spółdzielczości. Pokazane one zostały za pomocą architektury, wzornictwa, teatru, prasy, filmu i fotografii.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której po wystawie "oprowadziły" słuchaczy radiowej Trójki Joanna Kordjak i historyczka sztuki Katarzyna Uchowicz.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Joanna Kordjak (kuratorka wystawy "Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 2018" w warszawskiej Zachęcie i redaktorka towarzyszącej jej książki "Szklane domy. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918") i Katarzyna Uchowicz (historyczka sztuki, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 20.03.2018
Godzina emisji: 21.07

Trójka/zacheta.art.pl/kk

Polecane