X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co łączy państwa koncepcji Trójmorza?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 07:00
Klub Trójki poświęcony był wspólnemu doświadczeniu wolności w Europie Środkowej, które sięga od czasów średniowiecza po dzień dzisiejszy i znajduje swój wyraz w filozofii politycznej naszego regionu.
Audio
  • Wspólna historia państw koncepcji Trójmorza (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/kavalenkava

sarmata_1200.jpg
Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

W ostatnim czasie bardzo często pojawia się temat koncepcji Trójmorza. Chodzi o sojusz państw Europy Środkowej, czyli tych znajdujących się pomiędzy Niemcami, a Rosją. Patrząc w przeszłość każdy kraj, zaczynając od Estonii na północy, a kończąc na Chorwacji na południu, łączy wspólna tradycja filozofii politycznej. Ma to przełożenie na czasy współczesne.

– W pierwszej połowie XIX w. Toqueville zauważył, że mimo wspólnego europejskiego fundamentu, mieliśmy już do czynienia z dwiema tradycjami. Absolutystyczną, która była w Europie Zachodniej. Z drugiej strony było też doświadczenie państw, które nigdy nie doświadczyły pokusy absolutystycznej. Tu wymieniał Węgry i Polskę. Nasze doświadczenia były zupełnie inne, republikańskie – opowiada Zbigniew Rau, dyrektor Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Toqueville'a.

Co jeszcze łączy Polskę z państwami Trójmorza? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Zbigniew Rau (dyrektor Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Toqueville'a) i Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 21.03.2018
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Wojciech Młynarski. "Inspirował go świat zwykłych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 22:00
– Życie zazwyczaj nie jest proste, a Wojciech Młynarski opisywał je z każdej strony – podkreśla Artur Andrus. Jan Młynarski dodaje, że jego ojciec naprawdę wierzył w człowieka. – Był humanistą – zaznacza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest "matka pochłaniająca"?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 07:00
W Warszawie zakończyło się coroczne, XXIII Forum Inspiracji Jungowskich. Jego tematem były, jak piszą jego organizatorzy, "kobiecość i macierzyństwo jako fenomeny psychologiczne, kulturowe i społeczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:54
W warszawskiej Zachęcie można obecnie oglądać wystawę "Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918". O ciekawych eksponatach rozmawialiśmy w audycji "Klub Trójki".
rozwiń zwiń