Co łączy państwa koncepcji Trójmorza?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 07:00
Klub Trójki poświęcony był wspólnemu doświadczeniu wolności w Europie Środkowej, które sięga od czasów średniowiecza po dzień dzisiejszy i znajduje swój wyraz w filozofii politycznej naszego regionu.
Audio
  • Wspólna historia państw koncepcji Trójmorza (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/kavalenkava

sarmata_1200.jpg
Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

W ostatnim czasie bardzo często pojawia się temat koncepcji Trójmorza. Chodzi o sojusz państw Europy Środkowej, czyli tych znajdujących się pomiędzy Niemcami, a Rosją. Patrząc w przeszłość każdy kraj, zaczynając od Estonii na północy, a kończąc na Chorwacji na południu, łączy wspólna tradycja filozofii politycznej. Ma to przełożenie na czasy współczesne.

– W pierwszej połowie XIX w. Toqueville zauważył, że mimo wspólnego europejskiego fundamentu, mieliśmy już do czynienia z dwiema tradycjami. Absolutystyczną, która była w Europie Zachodniej. Z drugiej strony było też doświadczenie państw, które nigdy nie doświadczyły pokusy absolutystycznej. Tu wymieniał Węgry i Polskę. Nasze doświadczenia były zupełnie inne, republikańskie – opowiada Zbigniew Rau, dyrektor Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Toqueville'a.

Co jeszcze łączy Polskę z państwami Trójmorza? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Zbigniew Rau (dyrektor Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Toqueville'a) i Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 21.03.2018
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Wojciech Młynarski. "Inspirował go świat zwykłych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 22:00
– Życie zazwyczaj nie jest proste, a Wojciech Młynarski opisywał je z każdej strony – podkreśla Artur Andrus. Jan Młynarski dodaje, że jego ojciec naprawdę wierzył w człowieka. – Był humanistą – zaznacza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest "matka pochłaniająca"?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 07:00
W Warszawie zakończyło się coroczne, XXIII Forum Inspiracji Jungowskich. Jego tematem były, jak piszą jego organizatorzy, "kobiecość i macierzyństwo jako fenomeny psychologiczne, kulturowe i społeczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:54
W warszawskiej Zachęcie można obecnie oglądać wystawę "Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918". O ciekawych eksponatach rozmawialiśmy w audycji "Klub Trójki".
rozwiń zwiń