Czy możliwe jest "zaprojektowanie" swojego potomstwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:50
Gdy na przełomie XIX i XX wieku rodziła się genetyka a teorie Darwina były już dobrze znane na scenę weszła eugenika. Czy ta koncepcja za chwilę pojawi się po raz kolejny - tym razem dzięki skutecznym metodom edycji genów?
Audio
  • Czy możliwe jest "zaprojektowanie" swojego potomstwa? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmytro Zinkevych/shutterstock.com

Jak podkreśliła w audycji "Klub Trójki" genetyk prof. Ewa Bartnik, "dziś można robić zupełnie niesamowite, nieprawdopodobne rzeczy, które by się wydawały bajką jeszcze parę lat temu". Czy to oznacza, że niedługo będziemy w stanie "zaprojektować" swoje potomstwo?

- Na szczęście, z różnych powodów, olbrzymia większość tych fascynujących cech, te niebieskookie blond dzieci, to są wieloczynnikowe rzeczy. Nie wydaje mi się, by w jakiejkolwiek perspektywie było to realne - oceniła gość Trójki.

Wskazała, że np. wzrost zależy od kilkuset genów. - Nie zmienimy kilkuset genów. Tego nie da się zrobić bez efektów ubocznych - zaznaczyła. - Kolor oczu, kolor włosów zależy od kilkunastu genów. Nikt nie będzie się bawił w takie rzeczy - stwierdziła.

Wojciech Mikołuszko, przyrodnik, dziennikarz naukowy, zwrócił uwagę, że ewentualna możliwość "projektowania" potomstwa wiąże się z wieloma zagrożeniami. Co jeśli rodzice pójdą o krok dalej i zażyczą sobie, by dziecko miało elfie uszy?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której mówiliśmy też o historii genetyki, terapiach genowych i leczeniu wczesnych zarodków.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Ewa Bartnik (genetyk, Uniwersytet Warszawski) i Wojciech Mikołuszko (przyrodnik, dziennikarz naukowy)
Data emisji: 27.03.2018
Godzina emisji: 21.09

kk

Czytaj także

Kim jest "matka pochłaniająca"?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 07:00
W Warszawie zakończyło się coroczne, XXIII Forum Inspiracji Jungowskich. Jego tematem były, jak piszą jego organizatorzy, "kobiecość i macierzyństwo jako fenomeny psychologiczne, kulturowe i społeczne".
rozwiń zwiń