X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy możliwe jest "zaprojektowanie" swojego potomstwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:50
Gdy na przełomie XIX i XX wieku rodziła się genetyka a teorie Darwina były już dobrze znane na scenę weszła eugenika. Czy ta koncepcja za chwilę pojawi się po raz kolejny - tym razem dzięki skutecznym metodom edycji genów?
Audio
  • Czy możliwe jest "zaprojektowanie" swojego potomstwa? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmytro Zinkevych/shutterstock.com

Jak podkreśliła w audycji "Klub Trójki" genetyk prof. Ewa Bartnik, "dziś można robić zupełnie niesamowite, nieprawdopodobne rzeczy, które by się wydawały bajką jeszcze parę lat temu". Czy to oznacza, że niedługo będziemy w stanie "zaprojektować" swoje potomstwo?

- Na szczęście, z różnych powodów, olbrzymia większość tych fascynujących cech, te niebieskookie blond dzieci, to są wieloczynnikowe rzeczy. Nie wydaje mi się, by w jakiejkolwiek perspektywie było to realne - oceniła gość Trójki.

Wskazała, że np. wzrost zależy od kilkuset genów. - Nie zmienimy kilkuset genów. Tego nie da się zrobić bez efektów ubocznych - zaznaczyła. - Kolor oczu, kolor włosów zależy od kilkunastu genów. Nikt nie będzie się bawił w takie rzeczy - stwierdziła.

Wojciech Mikołuszko, przyrodnik, dziennikarz naukowy, zwrócił uwagę, że ewentualna możliwość "projektowania" potomstwa wiąże się z wieloma zagrożeniami. Co jeśli rodzice pójdą o krok dalej i zażyczą sobie, by dziecko miało elfie uszy?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której mówiliśmy też o historii genetyki, terapiach genowych i leczeniu wczesnych zarodków.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Ewa Bartnik (genetyk, Uniwersytet Warszawski) i Wojciech Mikołuszko (przyrodnik, dziennikarz naukowy)
Data emisji: 27.03.2018
Godzina emisji: 21.09

kk

Czytaj także

Kim jest "matka pochłaniająca"?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 07:00
W Warszawie zakończyło się coroczne, XXIII Forum Inspiracji Jungowskich. Jego tematem były, jak piszą jego organizatorzy, "kobiecość i macierzyństwo jako fenomeny psychologiczne, kulturowe i społeczne".
rozwiń zwiń