Co jest dopuszczalne w miejscach religijnego kultu?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 22:00
Co staje się profanacją i naruszeniem sacrum? Kiedy zostaje przekroczony próg wrażliwości?
Audio
  • Kiedy zostaje przekroczona granica sfery sacrum? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mistervlad

shutterstock_1054473443 bog wiara 1200.jpg
Gdzie szukać Boga i jak go odnaleźć?

W kościele na nowojorskim Manhattanie odbył się pokaz mody. Prezentowano tam stroje dla osób niepełnosprawnych. W trakcie śpiewano muzykę chóralną i gospel. Kilka lat temu w Warszawie odbył się podobny pokaz mody. W parafii św. Augustyna Maciej Zień zaprezentował swoją kolekcję. W przeciweństwie do wydarzenia w Nowym Jorku, tu zewsząd pojawiły się negatywne opinie, a na projektanta i organizatorów pokazu spadła fala krytyki.  

– Porównując te dwa wydarzenia, warto podkreślić, że różnica między nimi była niewielka, ale za to bardzo znacząca. Z jednej strony są ludzie z niepełnosprawnościami, którzy zostali zaproszeni do świątyni i tam w jakiś sposób wyróżnieni, otoczeni troską i miłością. Z drugiej strony mamy profesjonalny pokaz mody z udziałem profesjonalnych modelek, który już takich uczuć u nas nie wywołuje – wskazuje prof. Jacek Kopciński, krytyk teatralny i redaktor naczelny miesięcznika "Teatr". 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska 
Goście: prof. Jacek Kopciński (krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr"), Artur Wolski (teolog, promotor wydarzeń kulturalnych)
Data emisji: 28.03.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Kim jest "matka pochłaniająca"?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 07:00
W Warszawie zakończyło się coroczne, XXIII Forum Inspiracji Jungowskich. Jego tematem były, jak piszą jego organizatorzy, "kobiecość i macierzyństwo jako fenomeny psychologiczne, kulturowe i społeczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowacja w kryzysie politycznym

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 08:00
Od trzech tygodni mieszkańcy Słowacji wychodzą na ulice, żądając wyjaśnienia zabójstwa dziennikarza śledczgo Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Ostatni tekst, nad jakim pracował, to raport o związkach włoskiej mafii ze słowackimi politykami i biznesmenami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy możliwe jest "zaprojektowanie" swojego potomstwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:50
Gdy na przełomie XIX i XX wieku rodziła się genetyka a teorie Darwina były już dobrze znane na scenę weszła eugenika. Czy ta koncepcja za chwilę pojawi się po raz kolejny - tym razem dzięki skutecznym metodom edycji genów?
rozwiń zwiń