Co zostało z dziedzictwa Jana Pawła II?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 22:00
Czy jest ono nadal żywe i inspirujące? Czym jest przesłanie papieża dla wchodzącej w dorosłe życie generacji Polaków, która nie pamięta już jego pontyfikatu, ewentualnie przeżywała jedynie jego odchodzenie?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ChameleonsEye/Shutterstock.com

Z przeprowadzonego niedawno badania wynika, że młodzież w Polsce w największym procencie w całej Europie deklaruje swoja religijność. Jak to wytłumaczyć? 

– Jan Paweł II niewątpliwie odegrał tutaj ogromną rolę. Pamiętajmy jednak, że nie on jeden, bo takich osób wpływających na podwyższoną polską religijność było więcej, choćby kard. Stefan Wyszyński. Niemniej Jan Paweł II miał największe znaczenie – tłumaczy historyk dr Paweł Skibiński.

– Wciąż jestem pod wrażeniem wyników tych badań. Należy pamiętać, że papież Polak odwiedzał wiele krajów europejskich. Ciekawi mnie, jakie ma to przełożenie na wyniki w poszczególnych państwach i jak duży wpływ na nie miała właśnie postać Karola Wojtyły – dodaje Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Czy wpływ Jana Pawła II jest wciąż, 13 lat po jego śmierci, odczuwany w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Michał Senk (dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie), dr Paweł Skibiński (historyk, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 4.04.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Papież Franciszek. 5 lat pontyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 07:15
Franciszek rozpoczął swe urzędowanie w Kościele 13 marca 2013 roku. Wielu watykanistów uważa jego pontyfikat za przełomowy w dziejach papiestwa w ciągu ostatnich kilkuset lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak oceniany jest pontyfikat papieża Franciszka?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 16:00
Minęło 5 lat od inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Wielu wiąże z nim ogromne nadzieje, inni krytykują go. Skąd się bierze ta rozbieżność?
rozwiń zwiń