Jaki pomysł na siebie ma Rosja?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 22:00
Jaka będzie polityka Moskwy w perspektywie roku, 5 lat, 10 lat, 25 lat?
Audio
  • Jaka będzie Rosja w najbliższych latach? (Klub Trójki)
Kreml, Moskwa
Kreml, MoskwaFoto: Pixabay (domena publiczna)

Otwarcie mówi się już o nowej "zimnej wojnie" między Rosją a państwami Zachodu. Kryzys wywołany sprawą otrucia Sergieja Skripala każe stawiać pytanie o logikę lub jej brak w polityce Władimira Putina. Czy linia Kremla to efekt zachcianek jednego człowieka, wynik nacisku lobby wojskowego, czy plan szerszego środowiska w obozie władzy w Rosji?

– Trudno powiedzieć coś więcej o perspektywie powyżej 15 lat. To, co wiemy po ostatnich wyborach, to to, że sytuacja będzie dość stabilna. Obywatele zagłosowali za tym, co było. Niektórzy nazywają tę przyszłość "stagnacją". Niezależnie jak na to patrzeć, Władimir Putin będzie prezydentem i jest jedynym przywódcą, na którego Rosjanie mogą liczyć, przywracającym im poczucie, że Rosja jest ważnym graczem na świecie i należy się z nią liczyć. Sam Putin będzie to poczucie eksploatował – analizuje Sławomir Dębski z PISM.

Czy taktyka Putina jest skuteczna, czy też stanowi wynik chaotycznych działań, głównie reaktywnych? Jaki jest prawdziwy potencjał militarny Rosji. Czy rosyjska gospodarka oparta na eksporcie ropy i gazu ma przyszłość? Kto może zatrzymać politykę agresji ze strony Moskwy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Sławomir Dębski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Olaf Osica (Europejski Kongres Gospodarczy), Marek Mienkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 5.04.2018
Godzina emisji: 21.07

ml/mk

Czytaj także

Aleksiej Nawalny kontra "państwo otkatów"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 17:00
"Otkat" to słowo, którego Rosjanie używają, żeby opisać korupcję. Z tym procederem postanowił ostro walczyć opozycyjny kandydat na prezydenta w przyszłorocznych wyborach – Aleksiej Nawalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co budują wspólnie przywódcy Rosji, Turcji i Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 17:00
Prezydenci Rosji i Turcji wczoraj w Akkuyu w Turcji nacisnęli guzik i tak rozpoczęło się betonowanie, rozpoczęła się budowa.
rozwiń zwiń