X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po co pracujemy?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 22:00
Wychowywano nas w przekonaniu, że kapitalizm daje każdemu szansę na samorealizację; że kariera "od pucybuta do milionera" jest możliwa i może stać się udziałem każdego – o ile zainwestuje się w siebie, ciężko pracuje i trafi w zapotrzebowanie na rynku.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

shutterstock_781266445 telefon 1200.jpg
Źródła współczesnych metod komunikacji

Uwierzyliśmy, że teraz każdy będzie kowalem swego losu. Czy po upływie prawie trzech dekad nadal wierzymy w bajkę o równych szansach, dawanych przez gospodarkę rynkową?

Takich naiwnych optymistów jest coraz mniej. Pracujemy coraz ciężej, dłużej, intensywniej, a mamy z tego coraz mniej. Nie chodzi o pieniądze (choć to też problematyczne), lecz o jakość życia. Wbrew teorii o ułatwiającym życie postępie technologii, tak naprawdę technologiczne nowinki wcale nie polepszają życia, nie "generują" więcej wolnego czasu. Przeciwnie – mamy coraz mniej czasu dla siebie, rodziny, na samorealizację, na korzystanie z odpoczynku, fizycznej aktywności, kultury.

Wypadły "z obiegu" poglądy/rozważania Kotarbińskiego i Tatarkiewicza. W naukach humanistycznych etyka pracy nie zajmuje wysokie pozycji – jeśli w ogóle jest podejmowana.

W PRL (w latach 70. i 80.) jedną z form refleksji (i krytyki) nad (bez)sensem pracy/istnienia był nurt w kinematografii zwany kinem moralnego niepokoju.

W zachodnim kinie nurt prospołeczny i antykapitalistyczny pojawił się w latach 60. (Lindsay Anderson, Luis Bunuel, Marco Ferre, Ken Laoch, Mike Leigh). To był kierunek (postawa?) podejmowany przez wielu wybitnych reżyserów, m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzej Wajdę, Barbarę Sass-Zdort, Agnieszkę Holland, Janusza Zaorskiego czy Tomasza Zygadłę. Obecnie ten kierunek się odradza. Przykładem – "Święto kobiet" Marysi Sadowskiej, "Ja, Daniel Blake" Kena Laocha.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska 
Goście: prof. Andrzej Szahaj (filozof, historyk myśli społecznej, kulturoznawca z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor licznych publikacji; ostatnio wydana książka "Neoliberalizm, turbokapitalizm, kryzys") Michał Oleszczyk (historyk kina, krytyk filmowy, wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwesytetu Warszawskiego)
Data emisji: 11.04.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Jak ważne są książki dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 22:00
Tuż przed Wielkanocą podczas największych targów książki dziecięcej na świecie Bologna Children's Book Fair Najlepszym Europejskim Wydawcą Dziecięcym Roku ogłoszone zostało wydawnictwo Dwie Siostry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zostało z dziedzictwa Jana Pawła II?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 22:00
Czy jest ono nadal żywe i inspirujące? Czym jest przesłanie papieża dla wchodzącej w dorosłe życie generacji Polaków, która nie pamięta już jego pontyfikatu, ewentualnie przeżywała jedynie jego odchodzenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile dla kultury znaczy wolontariat?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 22:00
Gdybyśmy spróbowali zrobić filmowy klip do tego, o czym czytamy w gazetach, co oglądamy w telewizji, co przeglądamy w internecie (nie pomijając komentarzy użytkowników)… Jaką muzykę byśmy podłożyli?
rozwiń zwiń