Po co pracujemy?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 22:00
Wychowywano nas w przekonaniu, że kapitalizm daje każdemu szansę na samorealizację; że kariera "od pucybuta do milionera" jest możliwa i może stać się udziałem każdego – o ile zainwestuje się w siebie, ciężko pracuje i trafi w zapotrzebowanie na rynku.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

shutterstock_781266445 telefon 1200.jpg
Źródła współczesnych metod komunikacji

Uwierzyliśmy, że teraz każdy będzie kowalem swego losu. Czy po upływie prawie trzech dekad nadal wierzymy w bajkę o równych szansach, dawanych przez gospodarkę rynkową?

Takich naiwnych optymistów jest coraz mniej. Pracujemy coraz ciężej, dłużej, intensywniej, a mamy z tego coraz mniej. Nie chodzi o pieniądze (choć to też problematyczne), lecz o jakość życia. Wbrew teorii o ułatwiającym życie postępie technologii, tak naprawdę technologiczne nowinki wcale nie polepszają życia, nie "generują" więcej wolnego czasu. Przeciwnie – mamy coraz mniej czasu dla siebie, rodziny, na samorealizację, na korzystanie z odpoczynku, fizycznej aktywności, kultury.

Wypadły "z obiegu" poglądy/rozważania Kotarbińskiego i Tatarkiewicza. W naukach humanistycznych etyka pracy nie zajmuje wysokie pozycji – jeśli w ogóle jest podejmowana.

W PRL (w latach 70. i 80.) jedną z form refleksji (i krytyki) nad (bez)sensem pracy/istnienia był nurt w kinematografii zwany kinem moralnego niepokoju.

W zachodnim kinie nurt prospołeczny i antykapitalistyczny pojawił się w latach 60. (Lindsay Anderson, Luis Bunuel, Marco Ferre, Ken Laoch, Mike Leigh). To był kierunek (postawa?) podejmowany przez wielu wybitnych reżyserów, m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzej Wajdę, Barbarę Sass-Zdort, Agnieszkę Holland, Janusza Zaorskiego czy Tomasza Zygadłę. Obecnie ten kierunek się odradza. Przykładem – "Święto kobiet" Marysi Sadowskiej, "Ja, Daniel Blake" Kena Laocha.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska 
Goście: prof. Andrzej Szahaj (filozof, historyk myśli społecznej, kulturoznawca z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor licznych publikacji; ostatnio wydana książka "Neoliberalizm, turbokapitalizm, kryzys") Michał Oleszczyk (historyk kina, krytyk filmowy, wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwesytetu Warszawskiego)
Data emisji: 11.04.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Jak ważne są książki dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 22:00
Tuż przed Wielkanocą podczas największych targów książki dziecięcej na świecie Bologna Children's Book Fair Najlepszym Europejskim Wydawcą Dziecięcym Roku ogłoszone zostało wydawnictwo Dwie Siostry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zostało z dziedzictwa Jana Pawła II?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 22:00
Czy jest ono nadal żywe i inspirujące? Czym jest przesłanie papieża dla wchodzącej w dorosłe życie generacji Polaków, która nie pamięta już jego pontyfikatu, ewentualnie przeżywała jedynie jego odchodzenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile dla kultury znaczy wolontariat?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 22:00
Gdybyśmy spróbowali zrobić filmowy klip do tego, o czym czytamy w gazetach, co oglądamy w telewizji, co przeglądamy w internecie (nie pomijając komentarzy użytkowników)… Jaką muzykę byśmy podłożyli?
rozwiń zwiń