Pierwszy wielki zryw narodowy?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 22:00
Czy konfederacja barska była pierwszym powstaniem narodowym? A może tylko bezsensowną wojną domową?
Audio
  • Jak ważna dla historii Polski była Konfederacja Barska? (Klub Trójki)
Konfederacja barska - reprodukcja obrazu Józefa Brandta. Foto: ToporyWikimedia Commonsdomena publiczna
"Konfederacja barska" - reprodukcja obrazu Józefa Brandta. Foto: Topory/Wikimedia Commons/domena publicznaFoto: Józef Brandt [Public domain], via Wikimedia Commons

Piłsudski w Mińsku 1200.jpg
Józef Piłsudski i jego droga do walki o wolność Polski

Dlaczego trwała aż cztery lata? Za co wielbili ja romantycy? Dlaczego pieśń konfederatów jest tak popularna, a jej bohaterowie popadli w zapomnienie? 

– Warto pamiętać o tym, że Konfederacja Barska to wydarzenie historyczne, ale też pewna inspiracja, zwłaszcza dla polskich pisarzy, poetów epoki romantyzmu. Słowacki i Mickiewicz są w tym bardzo głęboko osadzeni, ale również Wincenty Pol i wielu innych pisarzy tej epoki bardzo inspiruje się konfederacją. W polskiej kulturze to są mesjanizmu, czyli specjalnego stosunku do łączenia niepodległości z chrześcijaństwem – opowiada Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 

– W konfederacji dokonują się nieprawdopodobne zmiany w pojmowaniu wolności, niepodległości. Tego, kto jest naszym prawdziwym wrogiem – dodaje prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz. 

Jak był przebieg konfederacji barskiej? Co znaczyła dla Polaków? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz (znawczyni historii XVIII wieku), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Jaki pomysł na siebie ma Rosja?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 22:00
Jaka będzie polityka Moskwy w perspektywie roku, 5 lat, 10 lat, 25 lat?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile dla kultury znaczy wolontariat?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 22:00
Gdybyśmy spróbowali zrobić filmowy klip do tego, o czym czytamy w gazetach, co oglądamy w telewizji, co przeglądamy w internecie (nie pomijając komentarzy użytkowników)… Jaką muzykę byśmy podłożyli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co pracujemy?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 22:00
Wychowywano nas w przekonaniu, że kapitalizm daje każdemu szansę na samorealizację; że kariera "od pucybuta do milionera" jest możliwa i może stać się udziałem każdego – o ile zainwestuje się w siebie, ciężko pracuje i trafi w zapotrzebowanie na rynku.
rozwiń zwiń