X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekologiczna filozofia naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 22:30
"Wiek XXI będzie wiekiem ekologicznym albo nie będzie go wcale". Autor tych słów, Henryk Skolimowski, wybitny filozof, odszedł 6 kwietnia.
Audio
Henryk Skolimowski
Henryk SkolimowskiFoto: By No copyright notice [Public domain], via Wikimedia Commons

pap_20140605_0DL 1200.jpg
Wspomnienie profesora Walerego Pisarka

Doktorat uzyskał na uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie także wykładał, a później nauczał na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles i na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor. Henryk Skolimowski był uczniem najwybitniejszych: Tadeusza Kotarbińskiego i Kazimierza Ajdukiewicza, ale poszedł własną drogą. Stworzył ekofilozofię. Czym ona jest?

Jest "przygodą indywidualnego człowieka, który podróżując po wertepach i zgliszczach XX wieku szuka sensu i harmonii, który stara się scalić życie i nadać mu sens, wierząc, że świat nie jest absurdalny, że nie jest wielkim absurdem życie, lecz wprost przeciwnie – że jest ono wielkim poematem stawania się" – powiedział Profesor w rozmowie z Janem Konradem Góreckim ("Zielone oko kosmosu").

Według Skolimowskiego, nauka rozumiana jako panowanie i manipulacja, potentia, wzniosła wielki gmach techniki, który rzuca ogromny cień. Ta droga wywiodła nas na manowce, zaprowadziła nas w ślepy zaułek. Świat nie jest bynajmniej deterministycznym zegarem. Świat to Sanktuarium. Człowiek zaś to spolegliwy opiekun przyrody.

– Od razu znalazłem w Henryku właściwego adresata wielu swoich pytań. To była to osobowość nienarzucająca się – wspomina profesora Skolimowskiego Wojciech Konikiewicz. muzyk. Jak wspominają swojego nauczyciela pozostali goście Dariusza Bugalskiego? Co mówiła po śmierci męża Juanita Skolimowska? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Mikołaj Niedek (filozof), Piotr Skubała (ekolog, Uniwersytet Śląski), Wojciech Konikiewicz (muzyk), Juanita Skolimowska (żona Henryka Skolimowskiego)
Data emisji: 7.05.2018
Godzina emisji: 21.07

kw

Czytaj także

Włodzimierz Nahorny: w swoim życiu próbowałem grać na wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 22:00
Ostatni dzień kwietnia to Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z tej okazji naszym gościem był maestro Włodzimierz Nahorny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dama z gronostajem". Jak ważna jest dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 22:00
Wciąż silne emocje wzbudza sprawa "Damy z gronostajem", znanej również jako "Dama z łasiczką", oraz innych obiektów muzealnych, które zakupiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje polsko-litewskie na przestrzeni lat

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 22:10
Konstytucja 3 maja zlikwidowała litewską samodzielność w ramach unii z Polską i stanowi cezurę w naszych relacjach.
rozwiń zwiń