Ekologiczna filozofia naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 22:30
"Wiek XXI będzie wiekiem ekologicznym albo nie będzie go wcale". Autor tych słów, Henryk Skolimowski, wybitny filozof, odszedł 6 kwietnia.
Audio
Henryk Skolimowski
Henryk SkolimowskiFoto: By No copyright notice [Public domain], via Wikimedia Commons

pap_20140605_0DL 1200.jpg
Wspomnienie profesora Walerego Pisarka

Doktorat uzyskał na uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie także wykładał, a później nauczał na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles i na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor. Henryk Skolimowski był uczniem najwybitniejszych: Tadeusza Kotarbińskiego i Kazimierza Ajdukiewicza, ale poszedł własną drogą. Stworzył ekofilozofię. Czym ona jest?

Jest "przygodą indywidualnego człowieka, który podróżując po wertepach i zgliszczach XX wieku szuka sensu i harmonii, który stara się scalić życie i nadać mu sens, wierząc, że świat nie jest absurdalny, że nie jest wielkim absurdem życie, lecz wprost przeciwnie – że jest ono wielkim poematem stawania się" – powiedział Profesor w rozmowie z Janem Konradem Góreckim ("Zielone oko kosmosu").

Według Skolimowskiego, nauka rozumiana jako panowanie i manipulacja, potentia, wzniosła wielki gmach techniki, który rzuca ogromny cień. Ta droga wywiodła nas na manowce, zaprowadziła nas w ślepy zaułek. Świat nie jest bynajmniej deterministycznym zegarem. Świat to Sanktuarium. Człowiek zaś to spolegliwy opiekun przyrody.

– Od razu znalazłem w Henryku właściwego adresata wielu swoich pytań. To była to osobowość nienarzucająca się – wspomina profesora Skolimowskiego Wojciech Konikiewicz. muzyk. Jak wspominają swojego nauczyciela pozostali goście Dariusza Bugalskiego? Co mówiła po śmierci męża Juanita Skolimowska? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Mikołaj Niedek (filozof), Piotr Skubała (ekolog, Uniwersytet Śląski), Wojciech Konikiewicz (muzyk), Juanita Skolimowska (żona Henryka Skolimowskiego)
Data emisji: 7.05.2018
Godzina emisji: 21.07

kw

Czytaj także

Włodzimierz Nahorny: w swoim życiu próbowałem grać na wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 22:00
Ostatni dzień kwietnia to Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z tej okazji naszym gościem był maestro Włodzimierz Nahorny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dama z gronostajem". Jak ważna jest dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 22:00
Wciąż silne emocje wzbudza sprawa "Damy z gronostajem", znanej również jako "Dama z łasiczką", oraz innych obiektów muzealnych, które zakupiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje polsko-litewskie na przestrzeni lat

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 22:10
Konstytucja 3 maja zlikwidowała litewską samodzielność w ramach unii z Polską i stanowi cezurę w naszych relacjach.
rozwiń zwiń