Czy II wojna światowa czegoś nas nauczyła?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 22:30
W powieści Bułhakowa widzimy, jak Woland pokazuje Małgorzacie migoczący globus: "Czy widzi pani ten, na przykład, skrawek omywanego przez ocean lądu? Proszę popatrzyć, jak się rozżarzył. Wybuchła tam wojna".
Audio
Warszawa. Uroczystości z okazji pierwszej rocznicy wybuchu wojny. Konstantin Hierl (trzeci z prawej), Ludwig Fischer (czwarty z prawej) i Schenckendorff (drugi z prawej) dokonują przeglądu kompanii honorowych Służby Pracy Rzeszy na pl. Saskim. (1940-09-01)
Warszawa. Uroczystości z okazji pierwszej rocznicy wybuchu wojny. Konstantin Hierl (trzeci z prawej), Ludwig Fischer (czwarty z prawej) i Schenckendorff (drugi z prawej) dokonują przeglądu kompanii honorowych Służby Pracy Rzeszy na pl. Saskim. (1940-09-01)Foto: NAC/autor nieznany

Okładka książki "Znaczenie wojny. Pytania o wojnę sprawiedliwą" Okładka książki "Znaczenie wojny. Pytania o wojnę sprawiedliwą"

8 maja 1945 roku hitlerowskie Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. Zakończyła się II wojna światowa w Europie. Dzisiaj mija kolejna rocznica.

– Napisałam tę książkę po to, aby przyglądnąć się wojnie i może ją trochę oswoić. Pokazać jak sobie z nią radzimy i w jaki sposób możemy sobie radzić. Jak opowiada o niej literatura i mówią o niej intymne dzienniki, listy czy opowieści osób, które doświadczyły wojny. Jak radzą sobie z nią dziennikarze – mówi Magdalena Baran, autorka książki "Znaczenie wojny. Pytania o wojnę sprawiedliwą".

"Nigdy więcej wojny"? A jednak to nieprawda. Czy historia wojen, a zwłaszcza pamięć drugiej wojny światowej i doświadczenie tych kolejnych, czegoś nas nauczyły? Może rozstrzygnięcia tego, czym jest wojna sprawiedliwa? Czym? A może to określenie jest oksymoronem? Może każda wojna jest niesprawiedliwa?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Magdalena Baran (filozofka, publicystka)
Data emisji: 8.05.2018
Godzina emisji: 21.07

kw

Czytaj także

"Dama z gronostajem". Jak ważna jest dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 22:00
Wciąż silne emocje wzbudza sprawa "Damy z gronostajem", znanej również jako "Dama z łasiczką", oraz innych obiektów muzealnych, które zakupiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje polsko-litewskie na przestrzeni lat

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 22:10
Konstytucja 3 maja zlikwidowała litewską samodzielność w ramach unii z Polską i stanowi cezurę w naszych relacjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczna filozofia naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 22:30
"Wiek XXI będzie wiekiem ekologicznym albo nie będzie go wcale". Autor tych słów, Henryk Skolimowski, wybitny filozof, odszedł 6 kwietnia.
rozwiń zwiń