X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ribbentrop-Beck. Czy możliwy był pakt Polska-III Rzesza?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 22:00
Czy w 1939 roku mogliśmy wybrać inną drogę? Pójść z Hitlerem przeciw Stalinowi? O zmierzenie się z tą tezą pokusił się Piotr Gursztyn w swojej najnowszej książce pt. "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?".
Audio
  • Jak potoczyłaby się historia po pakcie Ribbentrop-Beck? (Klub Trójki)
Minister Joachim von Ribbentrop (z lewej) w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Polski Józefa Becka opuszcza dworzec w Warszawie
Minister Joachim von Ribbentrop (z lewej) w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Polski Józefa Becka opuszcza dworzec w WarszawieFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

W audycji "Klub Trójki" autor publikacji podkreślał, że w tamtym czasie wojna światowa nikomu się nie opłacała.

– Gdyby Hitler był racjonalny, to wojna pewnie by nie wybuchła. Całe jego otoczenie bało się wojny światowej, oni by chętnie złupili, podbili i przyłączyli Polskę, ale na zasadzie wojny lokalnej. Hitler zapewniał ich, że konfliktu światowego nie będzie, że zaatakuje Polskę, potem dogada się z Zachodem, a dopiero w dalszej przyszłości być może na niego napadnie – mówi Piotr Gursztyn. I dodaje, że ten plan się nie powiódł, bo Hitler był kiepskim dyplomatą.

– Wiem, że brzmi to jak paradoks, ale na nasze szczęście wybuchła wojna światowa. Marszałek Piłsudski tuż przed śmiercią radził swoim następcom: "tak długo, jak się da, balansujcie między Niemcami a Związkiem Sowieckim, a gdy już nie będzie to możliwe, podpalcie świat". Wojna światowa była szansą na odbudowę Polski, alternatywą byłoby porozumienie między mocarstwami, tak jak było to w XVIII wieku, gdy Polska zniknęła z mapy, a świat specjalnie się tym nie przejął – argumentuje autor książki.

Współcześnie pojawiają się jednak tezy, że II Rzeczpospolita mogła wybrać inną drogę – dołączyć do sojuszników Hitlera i dzięki temu uniknąć okupacji i zniszczenia kraju. Co by się stało, gdyby polskie władze podjęły taką decyzję? Jaką politykę prowadził w latach 30. polski minister spraw zagranicznych Józef Beck? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Gość: Piotr Gursztyn (dziennikarz, publicysta, historyk)
Data emisji: 10.05.2018
Godzina emisji: 21.10

mg/ml

Czytaj także

Adolf Hitler – socjalista czy wzór konserwatysty?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 00:00
Adolf Hitler i narodowosocjalistyczna III Rzesza w powszechnej świadomości funkcjonują jako modelowy przykład prawicy. Jak tłumaczył Piotr Zychowicz, takie twierdzenie nie może być dalsze od prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Harcerstwo przede wszystkim wychowuje". Historia Pomarańczarni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 19:00
Senat Rzeczypospolitej ustanowił rok 2018 Rokiem Harcerstwa Polskiego z okazji stulecia jego powstania. Pomarańczarnia to drużyna ze słynnego liceum im. Stefana Batorego, które w tym roku również obchodzi swoje stulecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Likiernik: miałem tysiąc szczęść podczas okupacji

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 14:00
– Miałem szczęście za szczęściem przez całą okupację, szczególnie podczas Powstania Warszawskiego – mówił w 2015 roku w rozmowie z Michałem Olszańskim Stanisław Likiernik, uczestnik walk w okresie II wojny światowej. Bohater Powstania Warszawskiego zmarł 17 kwietnia. 
rozwiń zwiń