Zamiatane, przemilczane, czyli niewygodne prawdy o współczesnym (wspaniałym?) świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 22:00
Czy świat singli ma przyszłość? Pomijając problemy biologicznej natury (w przypadku chęci posiadania potomstwa) – pojawiają się zawiłości i komplikacje natury psychicznej, emocjonalnej.
Audio
  • Świat singli w życiu i na ekranie (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nutnaree Saingwongwattana

pap_20170518_0U6 1200 dama z lasicka.jpg
"Dama z gronostajem". Jak ważna jest dla Polski?

Dla singli w wieku 25-34 lata posiadanie partnera nie jest najważniejsze. To czas doskonalenia swoich umiejętności, posiadania już pewnego stażu pracy czy możliwość swobodnego poruszania się po rynku pracy. Ale potem pojawiają się różne komplikacje…

Ludzie, którzy zbyt intensywnie koncentrują się na pracy zawodowej ("Bez wytchnienia"), poświęcają jej zbyt wiele czasu, coraz częściej stają się też jej (pracy) ofiarami. Syndrom chronicznego zmęczenia to nie wymysł ludzi leniwych lecz choroba nadaktywnych, nadambitnych perfekcjonistów. Ta choroba zmienia życie – po prostu udaremnia dalsze funkcjonowanie w dotychczasowej formie.

Łączy się to z problemem współczesnego niewolnictwa. Dotyczy to ludzi zatrudnianych na niegodziwych warunkach w korporacjach, w fabrykach i innych w miejscach, gdzie niskie płace i nienormowany (ponadnormatywny) czas pracy nie pozwalają właściwie na żadne życie prywatne; gdzie jakakolwiek opieka socjalna nie wchodzi w grę. Bohaterka "Kobiety w niewoli" dodatkowo jest jeszcze poniżana i wykorzystywana w domu.

Formą ucieczki z realu jest świat wirtualny ("Opętani") – ale to też grozi swego rodzaju zniewoleniem, ubezwłasnowolnieniem. Co dzieje się, gdy ktoś usiłuje wyplątać się z sieci portali społecznościowych? Czy nie grozi za to "śmierć" towarzyska, wypadnięcie z jakiegoś kręgu znajomych, a co za tym idzie – samotność?

Ten ciąg tematyczny zamyka wizja futurystyczna. Nieustający postęp technologiczny z jednej strony jest korzystny dla ludzi – lecz niesie też zagrożenia, o jakich twórcy nowych technologii nie myślą ("Przyszłość człowieka pracy"). Za to zastanawiają się nad tym socjolodzy i psycholodzy. Zastępowanie pracy ludzkiej – pracą robotów sprawi, że coraz więcej ludzi pozostanie bez pracy. Jak będzie wyglądało ich życie? Czym wypełnią nadmiar wolnego czasu? Z czego będą żyli, jak zarobkowali? Czy i jak posiadanie – lub nie – pracy (płatnej) zmieni układ w strukturze społecznej?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Barbara Popławska (coach, poradnia psychologiczna "W stronę zmiany"), Łukasz Jasina (historyk kina, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 16.05.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk

Czytaj także

Ribbentrop-Beck. Czy możliwy był pakt Polska-III Rzesza?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 22:00
Czy w 1939 roku mogliśmy wybrać inną drogę? Pójść z Hitlerem przeciw Stalinowi? O zmierzenie się z tą tezą pokusił się Piotr Gursztyn w swojej najnowszej książce pt. "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nuala Ní Dhomhnaill: próbowałam pisać wiersze, jednak coś było z nimi nie tak

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 22:00
Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2018 odebrała w ubiegły czwartek w Teatrze Polskim w Warszawie irlandzka poetka pisząca po gaelicku, Nuala Ní Dhomhnaill.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętajmy o ogrodach. Także o Arkadii pod Łowiczem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 10:15
Jonasz Kofta napisał słowa piosenki, którą mamy głęboko w sercu: "Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście". Z raju, z Arkadii… ". Te słowa prowadziły nas przez niezwykły ogród położony w okolicach Łowicza i nazywany właśnie Arkadią.
rozwiń zwiń