Jak będzie wyglądał budżet UE?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 22:00
Rozpoczyna się wielka gra o podział budżetu Unii Europejskiej. Zderzą się w niej interesy krajów całej wspólnoty.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bilanol/Shutterstock.com

shutterstock_787193068 polska izrael flagi 1200.jpg
Trudny dyskurs polsko-żydowski

Kraje północne, przekonane, że utrzymują biedniejsze kraje Unii z interesami państw unijnego południa, w którym nie brak głosów, że waluta euro to narzędzie ekonomicznego uzależnienia ich państw. W poprzek tego sporu znajduje się zjawisko emancypacji rosnących w siłę państw Grupy Wyszehradzkiej i państw bałtyckich, które narzekają na zbyt długo trwający "status młodszego brata".

Jednocześnie Unia zmaga się z wewnętrznym podziałem na tle stosunku do USA i Rosji. Prezydent Donald Trump – po wprowadzeniu sankcji wobec Iranu i odrzucając porozumienie atomowe UE i USA z tym krajem – wywołał gniewne reakcje w wielu europejskich stolicach.

Z kolei Włochy, gdzie nowy rząd tworzyć będzie Ruchu Pięciu Gwiazd i Liga – otwarcie wzywa do zniesienia sankcji unijnych wobec Rosji. Jak Unia rozwiąże te problemy i pogodzi przeciwstawne racje? Jak powinna w tej grze zachowywać Polska?

– My, jako Polacy, chcemy być w Unii Europejskiej i chcemy, żeby ona trwała. Z drugiej strony uważamy, że wymaga dużych przetasowań. W dużej mierze zgadzamy się z opinią partii establishmentowych – mówi Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. 

– Gdy przyjrzymy się dzisiejszemu składowi Rady Europejskiej, to zauważymy, że różnice pomiędzy dzisiejszym, a tym z ostatniego budżetu (z 2013 roku - przyp. red.), są z jednej strony spore. Zręby są jednak te same – podkreśla Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times". 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Agaton Koziński (dziennik "Polska The Times"), Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Instutute)
Data emisji: 23.05.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Zamiatane, przemilczane, czyli niewygodne prawdy o współczesnym (wspaniałym?) świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 22:00
Czy świat singli ma przyszłość? Pomijając problemy biologicznej natury (w przypadku chęci posiadania potomstwa) – pojawiają się zawiłości i komplikacje natury psychicznej, emocjonalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kongres Polska Wielki Projekt to miejsce debaty o Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 12:53
– Bardzo nam zależy na tym, by Kongres Polska Wielki Projekt był takim "przypominaczem", że coś więcej jest ważne dla Polaków niż tylko "ciepła woda w kranie" – powiedział w radiowej Trójce Tomasz Matynia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 22:12
Hanna Krall w posłowiu do tej książki pisze tak: "To nieprawda, że zło jest banalne. Zło jest kunsztowne i wyszukane (…) To dobro jest banalne. Niepozorne, niepokaźne. Czasem nazwiska pozbawione, czasem imienia".
rozwiń zwiń