Czy czeka nas gerontokracja?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy czeka nas gerontokracja?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pryzmat/shutterstock.com

Wielkimi krokami zbliża się moment, gdy emeryci staną się największą grupą wyborców w Polsce. Czy w związku z tym grozi nam gerontokracja?

Posłuchaj

Jak będziemy żyć w 2050 roku? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_577288819 praca 1200.jpg
Po co pracujemy?

Grozi nie tylko nam, bo wiele krajów jest w podobnej sytuacji. Jakie będzie mieć ona konsekwencje i jak im przeciwdziałać? Czy wprowadzenie głosowania rodzinnego może być panaceum demokracji na zagrożenia płynące ze strony demografii?

– Na 2050 rok możemy przedstawić kilka różnych prognoz. Jedne są bardziej optymistyczne, a drugie mniej. Proporcje polskiego społeczeństwa radykalnie się zmienią. Dziś na jedną osobę w wieku emerytalnym przypadają trzy osoby pracujące. W 2050 roku będzie półtorej osoby na jednego emeryta – mówi Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.

– Od setek lat marzyliśmy, by żyć dłużej. Mamy lepsze nawyki, kolejne pokolenia są lepiej odżywione i bardziej wykształcone. Prognozy GUS nie są zbyt optymistyczne, ale to nie jest tak, że jesteśmy skazani na jakiś fatalizm – podkreśla Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Bartosz Marczuk (podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej), Paweł Bińkowski (ekspert Związku Przedsiębiorców), Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)
Data emisji: 24.05.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk

Polecane