Czy czeka nas przyszłość bez antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 07:28
Dzięki dobrym bakteriom możemy funkcjonować. Te złe zwalczamy np. antybiotykami. Ostatnie badania niestety potwierdzają, że jednak te bakterie, które szkodzą, wymknęły się spod kontroli…
Audio
  • Jak radzić sobie z bakteriami odpornymi na antybiotyki? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Branislav Cerven/shutterstock.com

dna genetyka rodzice dzieci 1200 free
Czy możliwe jest "zaprojektowanie" swojego potomstwa?

Bakterie, które są odporne na antybiotyki, coraz częściej występują w naszym otoczeniu. Dlaczego tak się dzieje? Badania potwierdzają, że jest to spowodowane m.in. złą higieną w szpitalach, brakiem sprzętu czy specjalistów. Czy będziemy się leczyć bez antybiotyków? Co robić, aby się nie zarażać? 

– Raport NIK jest dość szokujący. W moim przekonaniu wnioski są prawdziwe. Profilaktyka zakażeń na terenie naszych szpitali nie działa w sposób optymalny – mówi dr Tomasz Ozorowski, lekarz i prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej. 

– New delhi to bakteria, która występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Problem rodzi się wtedy, kiedy zaczyna ona wywoływać zakażenie. Taka bakteria może doprowadzić do różnych powikłań, a nawet śmierci – przestrzega Sławomir Słowicz, mikrobiolog środowiskowy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Jak unikać bakterii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek 
Goście: dr Tomasz Ozorowski (lekarz, prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej), dr Sławomir Słowicz (mikrobiolog środowiskowy, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Data emisji: 29.05.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Jak będzie wyglądał budżet UE?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 22:00
Rozpoczyna się wielka gra o podział budżetu Unii Europejskiej. Zderzą się w niej interesy krajów całej wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czeka nas gerontokracja?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 22:00
Wielkimi krokami zbliża się moment, gdy emeryci staną się największą grupą wyborców w Polsce. Czy w związku z tym grozi nam gerontokracja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czyżewski: musimy budować wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 22:00
Krzysztof Czyżewski jest – tak mówi o sobie – "nejmarem". Nejmarem? To jakieś nieporozumienie: Neymar, przez "y", to przecież wybitny piłkarz… A "nejmar" przez "j"? Tak na Bałkanach nazywano budowniczych mostów. Ośrodek "Pogranicze" buduje niewidzialne mosty między kulturami i pokoleniami.
rozwiń zwiń