Życie rodziców z niepełnosprawnością

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:39
W Polsce jest około trzystu pięćdziesięciu tysięcy rodziców z niepełnoprawnością. Wiedzieliśmy o tym? Co o nich wiemy? Jak im się żyje? To niewidzialność. Jest też hiperwidzialność.
Audio
  • Jak wygląda życie niepełnosprawnych rodziców? (Klub Trójki)
Nowa ustawa zobowiązuje podmioty publiczne do zapewnia m.in. dostępności architektonicznej, osobom ze szczególnymi potrzebami.
Nowa ustawa zobowiązuje podmioty publiczne do zapewnia m.in. dostępności architektonicznej, osobom ze szczególnymi potrzebami.Foto: Shutterstock.com/gillmar

Oto cytat z książki "Byliśmy jak z kosmosu", raportu Instytutu Spraw Publicznych o sytuacji rodziców z niepełnosprawnością w Polsce: "Na ulicy był problem, bo ludzie nie wierzyli, że to jest moje dziecko, zaglądali mi do wózka, pytali się, czy to nie lalka albo: po co pani dziecko, jak pani sama kulawa?".

– Można powiedzieć, że niepełnosprawni rodzice są niewidoczni w przestrzeni publicznej. Czesto dlatego, że brakuje sprzętu, czy możliwości, żeby się tam znaleźć, wyjść na spacer, czy dostać się do jakiejś instytucji. Niewidoczność ta wynika też braku pokazywania potrzeb tych osób, na poziomie głosu indywidualnego, jak i statystyk publicznych. Nie prowadzi się systematycznych danych, któe pokazywałyby potrzeby tych ludzi – mówi dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Magdalena Beszczyńska-Kamecka (mama z niepełnosprawnością), dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka (ekspertka Instytutu Spraw Publicznych), Rafał Skrzypczyk (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)
Data emisji: 30.05.2018
Godzina emisji: 21.10

ml

Czytaj także

Jak wyglądałby świat bez organizacji pozarządowych?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 23:00
Amerykański Instytut Filmowy ogłosił dwa lata temu listę 100 Najbardziej Inspirujących Filmów Wszech Czasów. Pierwsze miejsce: "To wspaniałe życie", film z 1946 roku w reżyserii Franka Capry. Co ma wspólnego ma ta produkcja z organizacjami pozarządowymi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy, o których będziemy pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 02:30
Mowa-trawa, gadka szmatka, small talk, nawijanie makaronu na uszy... Często właśnie tak ze sobą rozmawiamy, prawda? Ale przecież można inaczej. I to się na szczęście zdarza.
rozwiń zwiń