Ciało jako sztuka

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 22:00
Temat wywołany został wydaną niedawno w Polsce książką – wspomnieniami Mariny Abramović "Pokonać mur" oraz dokumentem filmowy o życiu jednego z najgłośniejszych projektantów w historii mody – Alexandra McQueena.
Audio
  • W jaki sposób można uczynić z ciała sztukę? (Klub Trójki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Yurlov/Shutterstock.com

Dwugodzinny obraz powstał wedle pomysłu bohatera, który… zaplanował własne samobójstwo jako finał jednego z pokazów. To prowokuje do rozważań – czym jest performance?

Jak pokonać własny wstyd, jednocześnie zachowując swoistą niewinność? Jak pokazać ciało bez ekshibicjonizmu, jakie stosować treningi duchowe i fizyczne, żeby podołać trudom performanców i w ogóle – jak traktować swe ciało, by przeobraziło się w sztukę, by było jedyną materią artystycznego działania, by stało się nośnikiem pewnych treści, komunikatem, a zarazem nabrało cech "ciała uniwersalnego"?

– Marina Abramović wyszła ze sztuk plastycznych, miała długie epizody malarskie, ale w pewnym momencie jej ciało stało się obiektem artystycznym. W związku z tym, bardzo zbliżyła się do sztuk performatywnych i teatru. To, co wypracowała, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę z ciałem, koncentrację, uważność i obecność, o których sama mówi, to niezwykle ważne elementy spektaklu teatralnego i pozwalają patrzeć na nią jako artystkę sceny, artystkę przedstawienia – mówi dr Jacek Kopciński.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Antonina Konopelska (artystka wizualna), dr Jacek Kopciński (historyk literatury, krytyk teatralny)
Data emisji: 6.06.2018
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Czytaj także

Nieśmiertelność przez śmierć (przedwczesną)

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 08:54
Są dwa powody, żeby podjąć ten wątek: niedawne Święto Zmarłych i Zaduszki, ale też… powstanie Radio Chopin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu istoty performatywności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 21:00
W piątek 27 kwietnia w Centrum Sztuki Wspoółczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie została otwarta wystawa "Inne tańce", której tematem jest tzw. zwrot performatywny we współczesnych sztukach wizualnych.
rozwiń zwiń