X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Solidarność i miłosierdzie – najważniejsze idee XX-wiecznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 22:00
Francuski myśliciel Alain Touraine powiedział kiedyś, że "Solidarność to najpiękniejsza rzecz, jaka przydarzyła się ludzkości w końcu XX wieku". Miał na myśli oczywiście wielki ruch społeczny, który narodził się w Polsce w 1980 roku.
Audio
  • Solidarność i miłosierdzie, czyli najważniejsze eksportowe idee Polski (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pyty/Shutterstock.com

Gdy ktoś za sto lat będzie pisał historię Kościoła powszechnego, zapewne nazwie dzisiejszy czas "epoką bożego miłosierdzia". Dzienniczek św. Faustyny Kowalskiej od lat jest najczęściej tłumaczoną polską książką. Solidarność i miłosierdzie to nasze dwa "przeboje eksportowe" w sferze idei.

– W XX wieku, w polskiej sferze ducha, w obszarze tego, co polityczne, społeczne, religijne i intelektualne, nie było rzeczy ważniejszych niż te dwa pojęcia. Oczywiście, nie wymyślono ich w Polsce, pojęcie "solidarność" pochodzi jeszcze z prawa rzymskiego, a "miłosierdzie" to kategoria silnie obecna w Starym Testamencie. Niemniej, w tej postaci, w której pojawiły się one w naszym kraju, z jednej strony za sprawą skromnej zakonnicy drugiego chóru, której pojawiał się Chrystus. Jednocześnie, drugą sprawą jest "Solidarność". Te rzeczy są na poziomie historycznym, zewnętrznym i politycznym połączone. Również patrząc oczami filozofa, widać, że to idee powiązane  – mówi filozof Dariusz Karłowicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Ewa Czaczkowska (autorka biografii św. Faustyny Kowalskiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego), prof. Paweł Skibiński (historyk, politolog, publicysta), Dariusz Karłowicz (filozof, publicysta)
Data emisji: 7.06.2018
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Czytaj także

Polski fenomen kibicowania

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 22:00
Są ludzie, którzy na czas igrzysk olimpijskich czy piłkarskich mistrzostw biorą w pracy urlop. Są królowie statystyk, pasjonaci historii klubów piłkarskich, ale kibicowanie to jednak przede wszystkim emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czeka nas gerontokracja?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 22:00
Wielkimi krokami zbliża się moment, gdy emeryci staną się największą grupą wyborców w Polsce. Czy w związku z tym grozi nam gerontokracja?
rozwiń zwiń