Czym jest partycypacja obywatelska?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 22:00
We Wrocławiu odbyło się piąte Forum Praktyków Partycypacji. Partycypacja obywatelska to włączanie mieszkańców w dyskusję i decydowanie o ważnych dla nich sprawach. To budżet partycypacyjny, projektowanie i planowanie przestrzeni, działania sąsiedzkie w mieście, sztuka dialogu w czasach konfliktu.
Audio
  • Jak istotna jest komunikacja w społeczeństwie? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: REDPIXEL.PL/shutterstock.com

To nurt, a właściwie nurty cichej rewolucji społecznej.

– Wynotowałam sobie w trakcie dzisiejszego meczu Polski z Senegalem zdanie wypowiedziane przez komentatora: "Co się dzieje? Brak porozumienia, komunikacji, Polacy, co wy robicie?". Myślę, że jest to dobra diagnoza sytuacji, w której się znajdujemy jako społeczeństwo. Forum Praktyków Partycypacji jest próbą odpowiedzi na ten deficyt – mówi Agata Urbaniak z fundacji Pole Dialogu. – Komunikacja to klucz, jest najważniejsza i trzeba ją rozwijać – dodaje Bartłomiej Świerczewski z Biura ds. Partycypacji Społecznej we wrocławskim magistarcie.

– Nie wiem, czy jesteśmy awangardą, bo dzieje się to już od pewnego czasu. Rzeczywiście, zmiany następują po cichu. Głośno mówimy o wyborach, lokalnych, samorządowych, referendum. To też jest partycypacja, ale większości wydaje się, że trzeba to robić raz na cztery lata. Tymczasem, to się dzieje na co dzień. Staramy się przyglądać się jej, wspierać ją – dodaje Maria Jagaciak z fundacji Stocznia.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Maria Jagaciak (fundacja Stocznia, koordynatorka Forum Praktyków Partycypacji), Agata Urbanik (Pogotowie Facylitacyjne i fundacja Pole Dialogu), Bartłomiej Świerczewski (Biuro Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta we Wrocławiu)
Data emisji: 14.06.2018
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Czytaj także

Potencjał można znaleźć tam, gdzie się go nie spodziewamy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 22:00
Wikipedia, Fair Trade, Slow Food, Creative Commons – co łączy te instytucje? Wszystkie były innowacjami społecznymi i zaczynały w szeregach stowarzyszenia Ashoka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie nasza jesień życia?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 22:00
"When I'm 64" ("Gdy będę miał 64 lata") to piosenka Beatlesów nagrana przez nich wtedy, gdy mieli ich po dwadzieścia parę. Kompletna abstrakcja… No, dobrze… To jak to będzie?
rozwiń zwiń