Co myślą o Polakach nasi sąsiedzi – Słowianie?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 22:00
W jaki sposób widzą dziś Polaków nasi wschodni słowiańscy sąsiedzi: Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini?
Audio
  • Jak widzą Polskę i Polaków nasi wschodni sąsiedzi? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wiola Wiaderek/Shutterstock.com

– Wydaje mi się, że Rosjanie w ogóle bardzo lubią Polaków, przynajmniej w moim środowisku, czyli środowisku kultury. Wiem, że polska kultura, teatr, film są znane. Już od czasów mojego dzieciństwa w czasach radzieckich Polska była dla nas oknem na Zachód. Kupowało się polskie produkty, bo uznawano je za lepsze. Wiem, że mówię banały, ale tak w nas to wrosło. W swoim życiu nie słyszałem nic złego o Polakach, a wręcz przeciwnie. Wśród ludzi, z którymi ja pracuję, istnieją duże sympatie do Polski w ogóle – mówi Iwan Wyrypajew, rosyjski reżyser.

– Jest w Rosji obecna antypolska propaganda. Wydaje się, że ma ona wielką moc i większa część społeczeństwa w nią wierzy. Myślę jendak, że warto tu zwrócić uwagę na pewien aspekt: nawet w tej propagandzie, która przedstawia Polskę jako psa na łańcuchu Zachodu, najbardziej rusofobiczny kraj świata, mimo wszystko, w większości tego przekazu oddziela się rusofobiczną władzę od zwykłego społeczeństwa. Ta polonofobia obejmuje przede wszystkim władze. Często próbuje się grać na emocjach, przedstawiać, że wcale tak nie jest, że są Polacy, którzy są naszymi braćmi Słowianami – dodaje rusycysta Maciej Pieczyński.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Jewgienij Biłonożko (redaktor naczelny portalu Polonews), Iwan Wyrypajew (rosyjski reżyser), Maciej Pieczyński (politolog, rusycysta, ukrainista, czasopismo "Do Rzeczy")
Data emisji: 27.04.2018
Godzina emisji: 21.11

ml

Czytaj także

Trudny czas w stosunkach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:30
Polsko-ukraiński dialog historyczny napotykał w roku 2017 wiele trudnych, wręcz kryzysowych momentów. Jakie są prognozy dotyczące stosunków z naszym wschodnim sąsiadem? Czy możliwe jest dojście do porozumienia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy chińską sztukę wojny i biznes?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 22:00
W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o chińskiej strategii i taktyce wojskowej, która do dziś ma zastosowanie, nie tylko podczas konfliktów zbrojnych, ale także w działalności politycznej czy biznesowej.
rozwiń zwiń