X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak uszczęśliwia nas natura?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 22:00
"Jeszcze niedawno głównym zadaniem agencji leśnych na całym świecie było po prostu ułatwianie wycinki lasów". "Jeszcze niedawno"… Czy to cytat z powieści fantasy? Nie, mowa o współczesności.
Audio
  • W jaki sposób natura leczy ciało i duszę? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robsonphoto/shutterstock.com

Cytat pochodzi z książki amerykańskiej dziennikarki Florence Williams "Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni". Mowa w nim o Singapurze, gdzie w ciągu 25 lat posadzono milion drzew, mowa o Japonii i Korei, w których rozwijane są ogromne programy terapii naturą zwane "kąpielami leśnymi", mowa o krajach skandynawskich…

puszcza bialowieska las drzewa 1200.jpg
Czym jest kąpiel leśna?

– Zacznę od cytatu zacnego Cycerona: "Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą i stosownie do niej żyć". Z tego wynika, jak powinniśmy naturę traktować i jak się do niej nastawiać. Florence Williams mówi o sprawach, które niby powinny być oczywiste, a tymczasem dla przeciętnej osoby nie są. Las to przecież inspiracja dla artystów i dla zwykłego człowieka, który traktuje go jako znakomite miejsce wypoczynku. W tej chwili w naszym kraju bardzo modne są przedszkola leśne, gdzie dzieci wszystkimi zmysłami poznają las i potrafią docenić jego walory. Nie każdy wie, że w powietrzu leśnym jest 70 proc. mniej bakterii chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim, więc nawet odporność człowieka jest w dużej mierze kształtowana przez powietrze leśne – mówi dr Małgorzata Falencka-Jabłońska. 


dziecko kałuża błoto 1200.jpg
Polscy rodzice pokochali leśne przedszkola?

– Wielcy ludzie, tacy jak Darwin czy Einstein, zwracali uwagę na to, że kontakt z naturą, spacer wśród drzew, jest czymś, co nas leczy i nam pomaga. Teraz potrzebujemy dowodów naukowych. W tej książce mamy je zebrane. O niektórych słyszeliśmy, ale o wielu z nich przeczytałem po raz pierwszy. Mamy naturę – cudowny lek. Nie musimy się wysilać, by być szczęśliwymi i zdrowymi. Potrzebujemy kontaktu z naturą – dodaje prof. Piotr Skubała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Małgorzata Falencka-Jabłońska (Zakład Ekologii Lasu, Instytut Badawczy Leśnictwa), prof. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
Data emisji: 2.07.2018
Godzina emisji: 21.11

ml/gs

Czytaj także

Choroby psychogenne – epidemia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 22:00
– Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że pierwszoplanowe problemy, jakimi są dzisiaj choroby układu krążenia czy choroby nowotworowe, będą już niebawem na drugim planie, po szeroko pojętej problematyce zdrowia psychicznego – mówi w Trójce prof. Bohdan Wasilewski, psychiatra i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie nasza jesień życia?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 22:00
"When I'm 64" ("Gdy będę miał 64 lata") to piosenka Beatlesów nagrana przez nich wtedy, gdy mieli ich po dwadzieścia parę. Kompletna abstrakcja… No, dobrze… To jak to będzie?
rozwiń zwiń