Nagrody na Festiwalu Dwa Teatry

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 22:00
Jakie wnioski płyną z tej szczególnej z wielu powodów edycji festiwalu? Jakie były wybory jurorów, kryteria, którymi posługiwali się, ogłaszając werdykty?
Audio
  • Podsumowanie Festiwalu Dwa Teatry 2018 (Klub Trójki)
Laureaci nagród Festiwalu Dwa Teatry 2018
Laureaci nagród Festiwalu Dwa Teatry 2018Foto: Jurek Bartkowski

18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej zakończył się po czterech wietrznych dniach 2 lipca Galą Nagród. Wręczono ich kilkanaście w obu teatralnych konkursach (także m.in. w konkursie słuchowisk dla dzieci i w plebiscytach publiczności).


Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka, Laureaci Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry"  Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka, laureaci Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry

Laureatów mieli już okazję poznać zarówno widzowie telewizyjni, jak i słuchacze radiowi. Programy TVP i PR relacjonowały na bieżąco to, co działo się na festiwalu. Dziennikarze do momentu, w którym decyzje jurorów nie zostały ogłoszone, nie kontaktowali się z jurorami z powodów oczywistych. W "Klubie Trójki" w dwa dni po festiwalu zdecydowaliśmy się na rozmowę z jurorami, choć nie jest ona z zasady łatwa, gdyż juror powinien ograniczyć się do komentarza wyłącznie dotyczącego efektów wyboru laureatów. Czy w takiej sytuacji możliwa jest dyskusja? 


Przygotowania do słuchowiska "Ordonka": Piotr Bajtlik, Dariusz Błaszczyk, Wiktoria Gorodeckaja.  Słuchowisko zdobyło Grand Prix 18. Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie


Przygotowania do słuchowiska "Ordonka": Piotr Bajtlik, Dariusz Błaszczyk, Wiktoria Gorodeckaja. Słuchowisko zdobyło Grand Prix 18. Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

"Klub Trójki" nie jest audycją informacyjną, lecz publicystyczną. Nie jest łatwo także spotkać się w tym czasie z uczestnikami festiwalu. Spróbowaliśmy jednak zaprosić przewodniczących dwóch zespołów jury. Piotr Müldner-Nieckowski przyjął nasze zaproszenie do studia Trójki. Waldemar Krzystek nie mógł być naszym gościem z powodu swoich zajęć, zgodził się wszak na krótką rozmowę podczas bankietu po gali. Gościem audycji był także Włodek Pawlik – jazzman, kompozytor, laureat Grammy za płytę "Night in Calisia" (2014). Jaki obraz obu teatrów "przywozimy" z Sopotu? Odpowiedzi na te pytania w dołączonym nagraniu audycji. 

>>>Pełna lista laureatów 18. Festiwalu Dwa Teatry <<<

Nadal liczymy na spełnienie postulatu formułowanego w gronie twórców (szczególnie teatru radiowego), dotyczącego pojawienia się krytyki słuchowisk i spektakli teatralnych. To krytycy powinni zabierać głos i uczestniczyć w "debacie publicznej" towarzyszącej obu teatrom; krytycy reprezentujący różne media, towarzyszący, niezaangażowani we współtworzenie zdarzeń festiwalowych.

Polskie Radio Literatura Polskie Radio Literatura

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Goście: Piotr Müldner-Nieckowski (pisarz, lekarz, językoznawca, wydawca), Włodek Pawlik (muzyk)
Data emisji:
4.07.2018
Godzina emisji: 21.08


Czytaj także

18. Festiwal Dwa Teatry. Półmetek za nami!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 22:00
To pierwszy od lat przygotowany z takim rozmachem festiwal mediów publicznych. Oba teatry: Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, realizują misję, ale poziom tej realizacji jest uzależniony od tego, jakimi środkami dysponują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko Dwójki zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2018!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 21:00
Za najlepsze słuchowisko jury uznało "Ordonkę" w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Program II Polskiego Rada drugi rok z rzędu otrzymał także nagrodę honorową dla najlepszego producenta słuchowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chciałem pokazać skondensowany tragizm życia Ordonki"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 18:00
- Podczas pracy nad tekstem postanowiłem zderzać ze sobą sceny z okresu międzywojnia, gdy była diwą rozkochującą w sobie mężczyzn, ze scenami z okresu jej katorgi, kiedy ratowała sieroty w ZSRR - mówił w Dwójce Antoni Winch, współautor scenariusza słuchowiska "Ordonka", które zdobyło Grand Prix festiwalu "Dwa Teatry"
rozwiń zwiń

Czytaj także

18. Festiwal Dwa Teatry. Spotkania z laureatami

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 16:17
– Grand Prix dla spektaklu "Ordonka" nas połączyło. Jego zamysł literacki, opowieść w kilku przestrzeniach czasowych, wydaje mi się zawsze bardzo trudna w teatrze, a w Teatrze Polskiego Radia w ogóle niewykonalna. A tu było to wyraźnie odczuwane. Świetle role, łącznie z tytułową, cała ścieżka dźwiękowa, więc tutaj nie było żadnych wątpliwości – przyznaje Krzysztof Babicki, członek jury oceniającego słuchowiska radiowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ordonka". Słuchowisko z Grand Prix "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 14:00
Zapraszamy słuchowisko, które zdobyło główną nagrodę na sopockim festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Radiowy spektakl wyreżyserowany przez Dariusza Błaszczyka opowiada o skomplikowanych losach Hanki Ordonówny. W tytułowej roli Wiktoria Gorodeckaja.
rozwiń zwiń