Czy istnieje recepta na idealny rzut karny?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 22:00
Mistrzostwa świata. Mecze o najwyższą stawkę często kończą się seriami rzutów karnych. Jedno kopnięcie piłki i całe narody pogrążają się w żałobie albo wybuchają radością. Jak strzelać karne?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Panumas Yanuthai/Shutterstock.com

Wydawałoby się, że to bardzo proste: piłka jest szybsza od człowieka, a bramka jest duża. A jednak bywa, że jedenastek nie strzelają nawet ci najwięksi. Wybitny piłkarz i trener Jupp Heynkes twierdzi wręcz, że karne to "gra na loterii". Niemieccy psychologowie sportu prof. Daniel Memmert i dr Benjamin Noël napisali na ten temat książkę: "11 metrów. Psychologia rzutów karnych". 

– Rzuty karne są elementem meczu piłkarskiego. Są dozwolone, wobec tego mają prawo się pojawić. Wiadomo, że na imprezie rangi mistrzostw świata piłkarze podejmują specyficzną taktykę, stąd nie zawsze w czasie podstawowym wynik jest rozstrzygnięty i mamy karne. Są one bardzo widowiskowe, są ucztą dla kibica, którzy je bardzo lubią. Spotkałam się z wypowiedziami ludzi, którzy nie interesują się piłką nożną, ale rzuty karne oglądają. Wywołują więc emocje wśród fanów, a zawodnicy grają przecież właśnie dla nich – mówi dr Joanna Basiaga-Pasternak.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym o "rytułałach" w sporcie mówił także dziennikarz sportowy Michał Gąsiorowski.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Joanna Basiaga-Pasternak (psycholog sportu i redaktor książki), Piotr Żak (dziennikarz)
Data emisji:
9.07.2018
Godzina emisji: 21.10

ml/gs

Czytaj także

"Współdziałanie wcale nie jest ideą utopijną"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 10:17
– Musimy sobie zdać sprawę z jednej podstawowej rzeczy: człowiek jest istotą społeczną – powiedział w radiowej Trójce prof. Korab-Karpowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia szkolenia w tenisie stołowym

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 10:34
– W "jaskiniowym" podejściu do sportu chodzi o wynik. A może być on czymś więcej. Może być narzędziem do rozwoju fizycznego, ale też do innych aspektów rozwoju – powiedział w radiowej Trójce Jerzy Grycan.
rozwiń zwiń