X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Król mody w depresji

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 22:00
Dlaczego projektowanie mody stało się zajęciem bardziej wymagającym niż 30, 40 lat temu? Czym/kim są współcześni kreatorzy mody? Czy to sztuka dla sztuki, osobna gałąź sztuk wizualnych i zarazem teatralnych, spektakle obliczone na jednorazowy efekt?
Audio
  • Tragiczna historia Alexandra McQueena (Klub Trójki)
Alexancer McQueen
Alexancer McQueenFoto: FACUNDO ARRIZABALAGA/PAP

Dlaczego, zamiast dawać satysfakcję, wpędzają twórców w depresję? Czy wyścig jest nieuniknionym element tej dziedziny?

Te pytania podsunął dokument filmowy o życiu i działalności jednego z najgłośniejszych twórców współczesnej mody – Alexandra McQueena. W szczycie kariery, w wieku 41 lat, popełnił samobójstwo.

Planował je od wielu miesięcy (lat?) jako puentę jednego z pokazów mody. To nie jedyne "bożyszcze" współczesnej kultury, nie wytrzymujące tempa życia, wymogów odbiorców, parcia konkurencji i wiecznego stresu. Droga życiowa tego prostego chłopaka z niezbyt zamożnej rodziny na szczyty sławy wydaje się typową historią z gatunku "amerykański sen" – od pucybuta do milionera. Taki przeskok kulturowy i społeczny wymaga niezłomnej kondycji psychicznej i emocjonalnej – poza wciąż ożywianym talentem i niewyczerpywalną kreatywnością.

To nie może się obyć bez wspomagania – co w świecie celebryckim należy niemal do normy.

Czy Alexander McQueen był kimś wyjątkowym wśród geniusz współczesnej mody? Czy to jedyna w tej profesji "ofiara własnego sukcesu" (film o nim wejdzie na nasze ekrany 20 lipca).

Zaprszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość:
Janusz Noniewicz (historyk mody, publicysta, wykładowca i kierownik Katedry Mody warszawskiej ASP)
Data emisji: 11.07.2018
Godzina emisji: 21.07

Czytaj także

Znikający byt. Jak żyć po zaginięciu bliskiej osoby?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 19:00
Co roku znika w Polsce ok. 20 tysięcy osób. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. W jakiej formie rodzina, bliscy czy ludzie z organizacji ratunkowych prowadzą poszukiwania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciało jako sztuka

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 22:00
Temat wywołany został wydaną niedawno w Polsce książką – wspomnieniami Mariny Abramović "Pokonać mur" oraz dokumentem filmowy o życiu jednego z najgłośniejszych projektantów w historii mody – Alexandra McQueena.
rozwiń zwiń