Rozmowa o rozmowie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 22:05
"Życie warte jest rozmowy" – tak zatytułowany został otwarty całodzienny panel poświęcony… niedostatkom rozmowy. Odbędzie się on 10 września w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pressmaster

Dlaczego we współczesności szerzą się depresja, narkotyki, dopalacze, samobójstwa? Czy to wina mediów, które podsuwają nierealne wzorce, czy brak czasu (i miłości) ze strony rodziny, czy zagubienie, poczucie braku szans i nieprzystawalności do dzisiejszego świata? Czy zwątpienie w sens pracy? Nadwrażliwość? A może brak poczucia wartości? Brak wiary?

Teoretycznie każdy może zgłosić się z problemami do poradni zdrowia psychicznego, do coacha, iść na zajęcia uczące radzenia sobie ze stresem. Jednak zanim ktoś uda się do "fachowca", potrzebny jest zwykły ludzki odruch, uwaga, posłuchanie. Potrzeba ludzkiego zainteresowania. Co jest najbardziej potrzebne nam wszystkim? Rozmowa.

Nie chodzi o profesjonalne poradnictwo – każdy, nawet nie mający pojęcia o psychologii, jest w stanie pomóc komuś zagrożonemu samobójstwem. Wystarczy rozmowa.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący: Monika Małkowska
Goście: Halszka Witkowska (suicydolog, członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, doktorantka na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, pomysłodawca i koordynator kampanii "Życie warte jest rozmowy"), Grzegorz Jach (wieloletni oficer policji, autor programu dla młodzieży "Profilaktyka a ty", społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka, reżyser spektakli historycznych)
Data emisji: 29.08.2018
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Czytaj także

Jak walczyć z depresją u dzieci i młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 12:00
23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej mówi się o tej chorobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znikający byt. Jak żyć po zaginięciu bliskiej osoby?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 19:00
Co roku znika w Polsce ok. 20 tysięcy osób. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. W jakiej formie rodzina, bliscy czy ludzie z organizacji ratunkowych prowadzą poszukiwania?
rozwiń zwiń