Pedofilia w kościele. Problem do rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 22:00
Przy okazji niedawnej wizyty papieża Franciszka wrócił problem pedofilii i innych patologii na tle seksualnym w Kościele katolickim.
Audio
  • Jak naprawić Kościół katolicki? (Klub Trójki)
Protest przeciwko wizycie papieża Franciszka w Dublinie w sierpniu 2018, wywołany doniesieniami o ukrywaniu przypadków pedofilii w Kościele.
Protest przeciwko wizycie papieża Franciszka w Dublinie w sierpniu 2018, wywołany doniesieniami o ukrywaniu przypadków pedofilii w Kościele.Foto: Nabil Imran/Shutterstock.com

Pytam moich gości jak wielka jest skala wykorzystywania seksualnego w Kościele, dlaczego tak wielu winnych zbrodni było chronionych przez hierarchów. Rozmawiamy o tym, jak i czy w ogóle hierarchowie Kościoła mogą zadośćuczynić za wyrządzone krzywdy.

Jakie zmiany systemowe w Kościele mogą pomóc w uzdrowieniu sytuacji? Pytam także moich gości o problem wykorzystywania na tle seksualnym w Kościele polskim i o to, czy papież Jan Paweł II zrobił wystarczająco dużo, by przeciwdziałać niecnym praktykom niektórych duchownych.

Na powyższe pytania odpowiadają Ewa Kusz, która dwukrotnie uczestniczyła jako audytorka w Synodzie Biskupów (2008 i 2012), a w latach 2004-2008 i 2011-2012 była przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich; dominikanin Paweł Krupa OP i dziennikarz Artur Sporniak.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście:
Ewa Kusz (psycholog, seksuolog, terapeuta, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, publicystka Więzi), Paweł Krupa OP (Dominikanin), Artur Sporniak (dziennikarz, "Tygodnik Powszechny")
Data emisji: 11.09.2018
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Jak oceniany jest pontyfikat papieża Franciszka?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 16:00
Minęło 5 lat od inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Wielu wiąże z nim ogromne nadzieje, inni krytykują go. Skąd się bierze ta rozbieżność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek i jego reakcja na pedofilię w Kościele katolickim

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 16:16
Papież Franciszek przyjeżdża do Irlandii. W tle jego list w sprawie pedofilii w Kościele katolickim i kryzys Kościoła w Irlandii.
rozwiń zwiń