X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teolożka i feministka o roli kobiet w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 22:00
– Pomysł na pisanie tej książki wziął się przede wszystkim z zazdrości wobec kobiet, że znały taki "włączający je" kościół – opowiada Zuzanna Radzik, autorka książki "Emancypantki. Kobiety, które budowały Kościół". 
Audio
  • Zuzanna Radzik o roli kobiet w Kościele (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: muratart/shutterstock.com

Wydawnictwo WAM Wydawnictwo WAM

– Ci, którzy czytali "Kościół kobiet" pewnie wiedzą, jak myślę o miejscu kobiet w kościele i że identyfikuję się z wieloma postulatami feministycznymi. (…) Patrzę na kościół na początku lat 50. XX wieku, kościół w Rzymie i rzeczywiście myślę sobie, że coś nam się nie udało po drodze – mówi Zuzanna Radzik.

Kobiety w Kościele pierwszych wieków pełniły w nim ważne funkcje: nauczały, były apostołkami. W "Liście do Galatów" (Ga 3 27-28) święty Paweł pisze: "Nie ma Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny i kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Jezusie Chrystusie". "Nie ma już mężczyzny i kobiety"… To rewolucja!

Ale w "Pierwszym Liście do Koryntian" (1 Kor 14, 34-35) znajdujemy takie słowa: "Kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć: nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czegoś nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów. Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu".

Jak zmieniała się sytuacja kobiet w kościele? Jakie były konsekwencje tych zmian? Czemu sprzeciwia się gość audycji "Klub Trójki"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Gość: 
Zuzanna Radzik (teolożka, publicystka "Tygodnika Powszechnego", autorka książki "Kościół kobiet")
Data emisji: 17.09.2018
Godzina emisji: 21.10

jcz/gs

Czytaj także

Talenty Trójki 2018: laureaci i jurorzy o znaczeniu sztuki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 22:15
Poznaliśmy laureatów Talentów Trójki. Nagrodzeni zostali: aktorka Monika Frajczyk – w kategorii Teatr, artystka multidyscyplinarna Irmina Rusicka – w kategorii Sztuki Wizualne oraz reżyser Jakub Radej – w kategorii Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pedofilia w kościele. Problem do rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 22:00
Przy okazji niedawnej wizyty papieża Franciszka wrócił problem pedofilii i innych patologii na tle seksualnym w Kościele katolickim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie powstaje sztuka

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 22:00
Czym jest pracownia artystyczna? Oczywiście miejscem pracy twórczej. Lecz także swoistym przedłużeniem dzieła, wyznaniem wiary artysty, jego fascynacji i sympatii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tworzyć kino historyczne atrakcyjne dla widza?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 22:00
Tego lata do kin trafiły dwie produkcje opowiadające o historii Dywizjonu 303. Który film lepiej odzwierciedlił historię? Czy Polacy chętnie wybierają się na takie produkcje? 
rozwiń zwiń