Ile osób potrzeba, żeby "narodziła się gwiazda"?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:03
Są gwiazdy estrady, które elektryzują samym pojawieniem się na scenie – nie tylko śpiewem czy ruchem scenicznym. Dzieje się tak wtedy, gdy stylizacja stroju, fryzura, makijaż idealnie zgadzają się z osobowością artysty i formą występów.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/eversummerphoto

Kiedyś tacy celebryci byli self-made. Sami wymyślali sobie kreacje i zdobywali je, podobnie jak rekwizyty. Niekiedy strój "podpowiadały" postaci, które odgrywali. Jednak zawsze musiały to być ubiory i detale, w których występujący czuli się swobodnie, we własnej skórze. Czasem kreacje sceniczne odbiegały znacznie od tych noszonych poza estradą, innym znów razem można było mniemać, że gwiazda wybiegła zza kulis w ostatniej chwili, nie mając czasu na przebranie czy charakteryzację.

Współcześnie trudno doszukać się jakiegoś dominującego stylu scenicznego – ale równie daremnie można szukać autentyzmu w kreacjach idoli i idolek. Obecnie wizerunek uchodzi za niezwykle ważny element kreacji artystycznej. I nikt nie przejmuje się modnymi trendami, lecz stara się wyróżnić indywidualnym stylem. Inna sprawa – czy to "naprawdę prawda" o danym celebrycie?

Rozmawiamy o tym, jak kiedyś "rodziły się gwiazdy" (w Polsce i za granicą), oraz o tym, kto obecnie pracuje nad image osobowości scenicznych. Zapraszamy do słuchania pełnej rozmowy w dołączonym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: 
Izabela Chełkowska (projektantka, scenografka, autorka kostiumów do wielu spektakli i wydarzeń scenicznych), Viganna Papina (stylistka), Janusz Noniewicz (historyk mody, publicysta, wykładowca i kierownik Katedry Mody warszawskiej ASP)
Data emisji: 26.09.2018, 28.03.2020
Godzina emisji: 21.08,  3.59

ml/gs

Czytaj także

Sztuka po transformacji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 22:15
Dokonała się 30 lat temu w Europie Środkowo-Wschodniej; w jednych państwach aksamitnie, w innych – krwawo. Polska, dumny inicjator ustrojowego przewrotu, znalazła się niejako pośrodku: dla jednych transformacja okazała się katastrofą, innym przyniosła szybki awans do zasobnej klasy średniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rogatywka z pawim piórem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 22:00
Wielka wystawa, prezentowana w Muzeum Plakatu w Wilanowie, którą można oglądać do początku marca, nosi tytuł "Tożsamość polska". Ponad 300 plakatów, pogrupowanych w 10 tematycznych (ale nie chronologicznych) działów, przyczyniło się do poruszenia w "Klubie Trójki" tematu wywołanego wspomnianą wystawą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy na obrazki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 22:00
"Zawłaszczanie to jeden z najważniejszych nurtów sztuki współczesnej" – uznała kuratorka wystawy "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce", prezentowanej w Zachęcie.
rozwiń zwiń