X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przez samorząd do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 09:00
Mamy rok wyborów samorządowych. Jest to zarazem rok w którym świętujemy 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości.
Audio
  • Przez samorząd do niepodległości (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/shutterstock.com

Tak się składa, że droga do tej niepodległości wiodła właśnie przez samorząd, a wielu ojców niepodległości, którzy spoglądają dziś na nas z jubileuszowych plakatów do swego ojcostwa dorastało właśnie w samorządzie. Przede wszystkim korzystając z dobrodziejstw autonomii galicyjskiej, ale nie tylko.

Jakim cudem możliwa była taka kariera w tamtych czasach? - Dzięki autonomii galicyjskiej i dzięki specyficznej sytuacji, jaką wytworzyły przeobrażenia państwa austriackiego czy austrowęgierskiego od lat 60. XIX wieku. Doszło też do dynamicznego rozwoju, w tych realiach jakie były, polskiego życia politycznego i emancypacji klas niższych - mówi historyk prof. Marek Kornat. 

- To był moment przesądzający - dodaje historyk prof. Andrzej Chwalba. - Emancypacja, która spowodowała te zmiany, na przykład karierę Witosa - dodaje. 

Czy to prawda, że sytuacja samorządów na terenie trzech zaborów była dramatycznie różna. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w którym nasi goście rozmawiają m.in. o tych bardziej i mniej znanych samorządowcach sprzed stu lat. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: 
prof. Marek Kornat (historyk), prof. Andrzej Chwalba (historyk)
Data emisji: 27.09.2018
Godzina emisji: 21.10

kh

Czytaj także

Talenty Trójki 2018: laureaci i jurorzy o znaczeniu sztuki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 22:15
Poznaliśmy laureatów Talentów Trójki. Nagrodzeni zostali: aktorka Monika Frajczyk – w kategorii Teatr, artystka multidyscyplinarna Irmina Rusicka – w kategorii Sztuki Wizualne oraz reżyser Jakub Radej – w kategorii Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pedofilia w kościele. Problem do rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 22:00
Przy okazji niedawnej wizyty papieża Franciszka wrócił problem pedofilii i innych patologii na tle seksualnym w Kościele katolickim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie powstaje sztuka

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 22:00
Czym jest pracownia artystyczna? Oczywiście miejscem pracy twórczej. Lecz także swoistym przedłużeniem dzieła, wyznaniem wiary artysty, jego fascynacji i sympatii. 
rozwiń zwiń