Przez samorząd do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 09:00
Mamy rok wyborów samorządowych. Jest to zarazem rok w którym świętujemy 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości.
Audio
  • Przez samorząd do niepodległości (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/shutterstock.com

Tak się składa, że droga do tej niepodległości wiodła właśnie przez samorząd, a wielu ojców niepodległości, którzy spoglądają dziś na nas z jubileuszowych plakatów do swego ojcostwa dorastało właśnie w samorządzie. Przede wszystkim korzystając z dobrodziejstw autonomii galicyjskiej, ale nie tylko.

Jakim cudem możliwa była taka kariera w tamtych czasach? - Dzięki autonomii galicyjskiej i dzięki specyficznej sytuacji, jaką wytworzyły przeobrażenia państwa austriackiego czy austrowęgierskiego od lat 60. XIX wieku. Doszło też do dynamicznego rozwoju, w tych realiach jakie były, polskiego życia politycznego i emancypacji klas niższych - mówi historyk prof. Marek Kornat. 

- To był moment przesądzający - dodaje historyk prof. Andrzej Chwalba. - Emancypacja, która spowodowała te zmiany, na przykład karierę Witosa - dodaje. 

Czy to prawda, że sytuacja samorządów na terenie trzech zaborów była dramatycznie różna. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w którym nasi goście rozmawiają m.in. o tych bardziej i mniej znanych samorządowcach sprzed stu lat. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: 
prof. Marek Kornat (historyk), prof. Andrzej Chwalba (historyk)
Data emisji: 27.09.2018
Godzina emisji: 21.10

kh

Czytaj także

Talenty Trójki 2018: laureaci i jurorzy o znaczeniu sztuki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 22:15
Poznaliśmy laureatów Talentów Trójki. Nagrodzeni zostali: aktorka Monika Frajczyk – w kategorii Teatr, artystka multidyscyplinarna Irmina Rusicka – w kategorii Sztuki Wizualne oraz reżyser Jakub Radej – w kategorii Film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pedofilia w kościele. Problem do rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 22:00
Przy okazji niedawnej wizyty papieża Franciszka wrócił problem pedofilii i innych patologii na tle seksualnym w Kościele katolickim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie powstaje sztuka

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 22:00
Czym jest pracownia artystyczna? Oczywiście miejscem pracy twórczej. Lecz także swoistym przedłużeniem dzieła, wyznaniem wiary artysty, jego fascynacji i sympatii. 
rozwiń zwiń