Piękno poprawione

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 22:15
Medycyna estetyczna wykonała milowy skok po pierwszej wojnie światowej, w wyniku której mnóstwo młodych mężczyzn zostało trwale oszpeconych.
Audio
  • Czy "poprawianie" urody się opłaca? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lenetstan/Shutterstock.com

leki1200.jpg
Czy suplementy diety są bezpieczne dla zdrowia?

Niedawno na naszych ekranach wyświetlany był film "Do zobaczenia w zaświatach". Jeden z jego głównych bohaterów stracił dolną część twarzy, który to brak maskował… maską. Podobnie legendarny Upiór z Opery zasłaniał połowę oblicza maską. To jednak fikcje – tymczasem podobne historie działy się naprawdę.

Gdyby cofnąć się do odległej w czasie historii – okaże się, że niejedna osoba ze społecznego świecznika starała się na różne sposoby poprawić swoją urodę. Od Kleopatry zaczynając, poprzez Dianę de Poitier, królową Elżbietę I, królową Henriettę Angielską, Madame de Pompadour i wiele innych wysoko (lub nisko, ale wysoko wyniesionych) urodzonych dam, które MUSIAŁY olśniewać wyglądem.

Podobnie "na musiku" czują się filmowe/estradowe gwiazdy. Kto pierwszy poddał się zabiegom upiększającym? Jakim? Jaką cenę za to płaciła/płacił?

Nie zawsze poprawianie urody "opłaca się" – wystarczy spojrzeć na kiedyś piękne gwiazdy, np. Meg Ryan, Nicole Kidman, Melanie Griffith, Goldie Hawn. Nawet panowie nieraz oszpecali się, zamiast odmładzać – czego przykładem Mickey Rourke, Sylvester Stallone czy Robert Redford. Niekorzystnie zmieniła się Carla Bruni, Donatella Versace, Lindsey Lohan. 

Zdarza się też, że różne zabiegi "upiększające" stają się nałogiem – a jak wiadomo, każde uzależnienie jest groźne. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: 
dr Andrzej Ignaciuk (prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej), Łukasz Jasina (historyk kina, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 10.10.2018
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Wybory samorządowe – jak uniknąć kontrowersji?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 22:15
W audycji dyskusja na temat procedur wyborczych i warunków dobrego głosowania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest współczesne taijiquan?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 22:00
Taiji znamy jako płynne ruchy wykonywane wspólnie w parku przez grupę miłych uśmiechniętych, niekoniecznie chińskich, staruszków. Czy te ruchy są – to złośliwe określenie – "jak szukanie na oślep ryby w wodzie"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskana Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 12:00
Znane tylko z fotografii czy filmów ulice i budynki, to przez tę swoją nieobecność – często idealizowana Warszawa okresu międzywojennego. Niedługo znów będziemy mogli ją oglądać.
rozwiń zwiń