Wojna w Donbasie oczami Sergieja Łoźnicy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 22:00
Ukraiński reżyser zasłynął z filmów takich jak: "We mgle" i "Szczęście ty moje". Co odróżnia je od najnowszego dzieła Łoźnicy?
Audio
Siergiei Łoźnica
Siergiei ŁoźnicaFoto: Denis Makarenko/Shutterstock.com

"Donbas" Serieja Łoźnicy "Donbas" Sergieja Łoźnicy

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

Siergiej Łoźnica w najnowszym fabularnym filmie "Donbas" w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Noworosja - państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki - Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość.

Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi. "Donbas" to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: 
Natalia Panczenko (współorganizatorka festiwalu filmowego Ukraina), Artur Liebhart, Janusz Wróblewski (dziennikarz filmowy), Piotr Pogorzelski (były korespondent Polskiego Radia w Kijowie) 
Data emisji: 16.10.2018
Godzina emisji: 21.10

(mat. prasowe)

Czytaj także

Piękno poprawione

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 22:15
Medycyna estetyczna wykonała milowy skok po pierwszej wojnie światowej, w wyniku której mnóstwo młodych mężczyzn zostało trwale oszpeconych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak walczyć z fake news?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 22:18
Zmyślone informacje funkcjonują dziś w mediach niemal na równi z prawdziwymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak budować silne i skuteczne samorządy?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 22:00
W niedzielę wybory samorządowe, więc tematem tego wydania "Klubu Trójki" są samorządy.
rozwiń zwiń