X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lwow 1918. Konflikt, który wyprzedził niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 22:00
Jak wyglądał ten konflikt z punktu widzenia Polaków, a jak z punktu widzenia Ukraińców? Jakie miejsce w pamięci zbiorowej obu narodów zajmują walki o Lwow sto lat temu?
Audio
  • Jak ważna była odsiecz Lwowa w 1918 roku? (Klub Trójki)
Lwów, dach Gmachu Sejmowego podpalonego przez Ukraińców w listopadzie 1918 roku
Lwów, dach Gmachu Sejmowego podpalonego przez Ukraińców w listopadzie 1918 rokuFoto: polona.pl/domena publiczna

W nocy z 31.10 na 1.11.1918 wojska ukraińskie zdobyły władzę nad Lwowem.  Niemal od pierwszych godzin akcji napotkała ona na opór początkowo słabo zorganizowanej strony polskiej. W ciągu kolejnych trzech tygodni miasto podzieliły liczne linie miejskich frontów ostrych walk. Ostatecznie Lwów odbiła odsiecz Wojska Polskiego nacierająca od od strony Przemyśla.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: prof. Jan Pisuliński (historyk, specjalizujący się w historii powszechnej po 1918 roku; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszowskim), dr Piotr Dmitrowicz (historyk), Olga Popowycz (historyczka, analityczka polityczna)
Data emisji: 1.11.2018
Godzina emisji: 21.06

ml/gs

Czytaj także

Wywózki. Deportacje. Życie na "nieludzkiej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 22:00
Zesłania i wywózki w głąb Rosji to część polskiego losu głęboko wpisana w naszą historię i kulturę. Jak zauważa prowadzący audycję Piotr Legutko niewiele jest polskich rodzin, gdzie nie ma jakiejś cząstki tej historii: okruchów pamiątek, śladów po kimś, kto doświadczył takiego losu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków - tu narodziła się wolna Polska

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 15:55
Gościem Marka Stremeckiego był prof. Andrzej Chwalba, historyk i eseista, który w specjalnym odcinku audycji, opowiedział jak wyglądało odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i życie w Krakowie, w którym rodził się wolny kraj.
rozwiń zwiń