X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W roli głównej – Józef Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 22:00
"Niepodległość" – kolejny po "Powstaniu Warszawskim" polski film non-fiction, który powstał w oparciu o archiwalne materiały. Jego premiera odbędzie się 12 listopada.
Audio
  • Jak powstał film "Niepodległość"? (Klub Trójki)
Na tylnym siedzeniu samochodu siedzą: Józef Piłsudski (po lewej stronie, w goglach), mjr Konrad Zembrzuski (z prawej) i pies Pies. Samochód prowadzi szofer Zygmunt Malinowski, obok niego siedzi wachmistrz Walenty Wójcik.
Na tylnym siedzeniu samochodu siedzą: Józef Piłsudski (po lewej stronie, w goglach), mjr Konrad Zembrzuski (z prawej) i pies "Pies". Samochód prowadzi szofer Zygmunt Malinowski, obok niego siedzi wachmistrz Walenty Wójcik.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Plakat promujący film "Niepodległość" Plakat promujący film "Niepodległość"

Filmy anonimowych autorów zebrane w archiwach Polski, Francji, Rosji, Niemiec, Ukrainy i USA – pokazujące i codzienne życie i kolejne kluczowe wydarzenia w drodze po niepodległość w latach 1914 – 1923 – realia powstań, plebiscytów oraz walki dyplomatycznej w Wersalu.

– Okazało się, że w Wytwórni Filmów Dokumentalnych nie ma zbyt wiele materiału. Natomiast we Francji, szczególnie z okresu 1914-1924, jest gigantyczna ilość – mówi Krzysztof Talczewski, reżyser filmu "Niepodległość". 

– U nas płonęło jak nigdzie i mam poczucie, że przez parę dziesiątków lat myśmy nie szanowali tego świata. Archiwum w Moskwie jest zawodowo i porządnie zbudowane. Nie ma takiego w Polsce. Szukając materiału do tego filmu, musieliśmy pojechać do Moskwy – dodaje producent Mirosław Bork.  

Jakie wydarzenia znalazły się w materiałach, które zostały przedstawione w filmie? Skąd wziął się pomysł na "Niepodległość"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Krzysztof Talczewski (reżyser), Mirosław Bork (producent)
Data emisji: 7.11.2018
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Lwow 1918. Konflikt, który wyprzedził niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 22:00
Jak wyglądał ten konflikt z punktu widzenia Polaków, a jak z punktu widzenia Ukraińców? Jakie miejsce w pamięci zbiorowej obu narodów zajmują walki o Lwow sto lat temu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alissa Valles: w Polsce głos Herberta jest zbyt wąski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 22:00
Minęły Herbertowskie urodziny, dziewięćdziesiąte czwarte. Kończy się Rok Herbertowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest pomnik?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:35
Najczęściej – pojedynczą rzeźbą ustawioną na cokole, w miejscu publicznym, w plenerze bądź w przestrzeni miejskiej. Czasem przybiera formę płyty, tablicy, kolumny, obelisku, krzyża.
rozwiń zwiń