Wspomnienie Witolda Sobocińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 22:00
19. listopada polska kinematografia poniosła niepowetowaną stratę. W wieku 89 lat odszła jedna z najwybitniejszych postaci związanych z Łódzką szkołą filmową.
Audio
  • Ludzie kina wspominają Witolda Sobocińskiego (Klub Trójki)
Witold Sobociński
Witold SobocińskiFoto: Andrzej Zbraniecki/PAP

Początkowo Witold Sobociński był operatorem filmów dokumentalnych i oświatowych. Jako autor zdjęć w filmie fabularnym zadebiutował w 1967 roku obrazem "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego. Współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą przy filmach "Smuga cienia" i "Ziemia obiecana", z Romanem Polańskim w takich produkcjach jak "Frantic" czy "Piraci" oraz z Wojciechem Jerzym Hasem przy filmie "Sanatorium pod Klepsydrą".

Witold Sobociński wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wychował wielu cenionych dziś operatorów.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której wybitnego filmowca wspominali Andrzej Musiał, Zbigniew Wichłacz, Krzysztof Kwiatkowski i Mateusz Czuchnowski.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Andrzej Musiał (wykładowca Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi), Zbigniew Wichłacz (dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi), Krzysztof Kwiatkowski (krytyk filmowy, zastępca redaktora naczelnego magazynu "Film"), Mateusz Czuchnowski (operator filmowy, student V roku Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi)
Data emisji: 26.11.2018
Godzina emisji: 21.08

IAR/ml

Czytaj także

Filozofia szkolenia w tenisie stołowym

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 10:34
– W "jaskiniowym" podejściu do sportu chodzi o wynik. A może być on czymś więcej. Może być narzędziem do rozwoju fizycznego, ale też do innych aspektów rozwoju – powiedział w radiowej Trójce Jerzy Grycan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy świat zaleją plastikowe śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 22:00
Żaden inny problem ekologiczny nie stał się ostatnio tak bardzo palący, jak zanieczyszczenie środowiska plastikiem.
rozwiń zwiń