Czy wolny rynek pozwala być "kowalem własnego losu"?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 22:00
Amerykanin Gregory Clark w książce "Syn też wschodzi" udowadnia, że kultywowane latami przekonanie o dość wysokiej mobilności społecznej to wielka lipa. I ukuł termin "proste prawo dziedziczenia statusu".
Audio
  • Czy pochodzenie determinuje naszą pozycję społeczną? (Klub Trójki?)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Nestor Rizhniak/Shutterstock.com

Co ciekawe – obowiązuje ono wszędzie, niezależnie od ustroju społecznego ani kraju, w jakim prowadzi się badania.

Dziennikarz ekonomiczny Rafał Woś zadał w jednym ze swych felietonów w tytule pytanie: "I jak to jest z tym dziedziczeniem?". W tekście omówione zostały badania dotyczące mobilności międzyklasowej.

Czy i na ile to dziś możliwe? Czy potomkowie rodzin z niższych klas społecznych, gorzej sytuowanych, mają szanse na przemieszczenie się wyżej na drabinie społecznej? Czy przeciwnie – turbokapitalizm i inne uwarunkowania współczesnej cywilizacji przekreślają szanse na społeczny awans?

Gośćmi audycji byli: Rafał Woś – dziennikarz ekonomiczny, publicysta "Tygodnika Powszechnego", "Super Expressu" i "DGP"; Grzegorz Simborowski – absolwent kulturoznawstwa na UW, student V roku Wydziału Reżyserii Akademi Teatralnej.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 28.11.2018
Godzina emisji: 21.09

mm

Czytaj także

Po co pracujemy?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 22:00
Wychowywano nas w przekonaniu, że kapitalizm daje każdemu szansę na samorealizację; że kariera "od pucybuta do milionera" jest możliwa i może stać się udziałem każdego – o ile zainwestuje się w siebie, ciężko pracuje i trafi w zapotrzebowanie na rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa o rozmowie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 22:05
"Życie warte jest rozmowy" – tak zatytułowany został otwarty całodzienny panel poświęcony… niedostatkom rozmowy. Odbędzie się on 10 września w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń