Co przyniesie Kongres Klimatyczny w Katowicach?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 22:15
To prawdopodobnie jedno z najbardziej kluczowych spotkań tego dziesięciolecia. Być może zawarte na nim porozumienia całkowicie zmienią obraz naszej gospodarki. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

shutterstock_636424826 dym belchatow 1200.jpg
Czy powinniśmy ograniczać energię węglową?

W tych dniach naukowy "Klub Trójki" nie mógł być nadawany z innego miejsca niż Kongres Klimatyczny w Katowicach. Na otwarciu tego wydarzenia Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że "to najbardziej istotne spotkanie od czasów porozumienia paryskiego". O co dokładnie chodzi i czym może się to dla nas skończyć? 

– Pamiętajmy, że jesteśmy w Katowicach, a to jest przecież stolica polskiego górnictwa, więc kwestie, jeśli chodzi o użytkowanie węgla, będą nieodłączonym elementem rozmów. Słowa prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że są cele klimatyczne jak najbardziej są istotnie, ale spalanie węgla można z tym połączyć, wywołały poruszenie – mówi Jakub Wiech, dziennikarz z portalu energetyka24.pl.

 Z punktu widzenia zmiany klimatu liczy się to, że im więcej cząsteczek węgla wprowadzimy do atmosfery, oceanu czy biosfery, tym większa będzie jego zmiana. Dopiero procesy geologiczne usuną ten nadmiar węgla, a to może trwać dziesiątki tysięcy lat  zaznacza Marcin Popkiewicz, fizyk i współtwórca portalu naukaoklimacie.pl 

Jak walczyć o poprawę klimatu na Ziemi? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Gość: Marcin Popkiewicz (fizyk, współtwórca portalu naukaoklimacie.pl), Jakub Wiech (prawnik, dziennikarz energetyka24.pl)
Data emisji: 3.12.2018
Godzina emisji: 21.07

kw

Czytaj także

Technologie kosmiczne. Jak wykorzystujemy je w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 22:00
Dzięki satelitom możemy korzystać m.in. z radia, GPS czy telewizji nawet z dala od cywilizacji. Technologia kosmiczna, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, towarzyszy nam w codziennym życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wolny rynek pozwala być "kowalem własnego losu"?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 22:00
Amerykanin Gregory Clark w książce "Syn też wschodzi" udowadnia, że kultywowane latami przekonanie o dość wysokiej mobilności społecznej to wielka lipa. I ukuł termin "proste prawo dziedziczenia statusu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uczyć kompetencji w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 22:00
"Dziecko niekoniecznie musi dostawać to, czego chce. Ale w szkole musi bezwzględnie dostać to, czego potrzebuje". To znaczy? 
rozwiń zwiń