Odkrywanie historii zapomnianych kobiet w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 22:00
Gdzie się podziały kobiety? Te, które były przed nami. Dlaczego tylko nieliczne znalazły swoje miejsce w podręcznikach historii?
Audio
  • Dlaczego nieliczne kobiety znalazły miejsce w podręcznikach? (Klub Trójki/Trójka)
Anna Kowalczyk
Anna KowalczykFoto: Edyta Gonet

Wydawnictwo W.A.B./materiały prasowe Wydawnictwo W.A.B./materiały prasowe

Ten brak – puste miejsca i białe plamy – w swojej książce"Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich" stara się uzupełnić Anna Kowalczyk. Z nią i z ilustratorką książki – Martą Frej rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".

– Zaprzyjaźnieni historycy, którym mówiłam o tym, że zabieram się do tej książki, oczywiście łapali się za głowę i próbowali mnie ostrzec, że to będzie ciężka praca, ale również ostrzega mnie, że moim problemem będzie brak źródeł, że jest tak wiele białych plam i nieopracowanych tematów, że nie będę w stanie ułożyć tej układanki nawet z grubsza. Okazało się, że tych prac, analiz i mniejszych syntez jest ogrom. Sama nie zdołałam dotrzeć do wszystkiego – mówi Anna Kowalczyk, autorka książki.

– Tworzenie ilustracji do tej książki, to była praca marzeń. Ja bardzo chcę ilustrować książki, to jest w tej chwili pomysł najbardziej mnie ekscytujący, a to była pierwsza książka którą zilustrowałam. Potraktowałam to jako wielką szansę nie znając jeszcze książki. Z Anną Kowalczyk pracowało nam się bardzo dobrze i okazało się, że wiele nas łączy – dodaje Marta Frej, ilustratorka książki.

Czy podczas pracy nad książką pojawiły się jakieś zgrzyty? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość:
Anna Kowalczyk (pisarka), Marta Frej (ilustratorka, malarka, animatorka kulturalna)
Data emisji:
10.12.2018
Godzina emisji: 
21.09

kg

Czytaj także

Książka o sile odważnych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 16:19
Książka "Polki, które zmieniły wizerunek kobiety" prezentuje sylwetki silnych kobiet z różnych epok - od staropolski aż po czasy prawie nam współczesne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękne i niebezpieczne "Kobiety wywiadu"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 15:30
Gościem audycji był Przemysław Słowiński, autor bestsellerowej powieści "Kobiety wywiadu", który opowiedział o kulisach powstania książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jej ciało i inne strony" i "Bakhita". Literatura z kobietą w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:07
- Książka Machado to opowiadania o różnych traumach kobiecości związanych z orientacją seksualną, przemocą, czy niespełnionym macierzyństwem. Więcej się po niej spodziewałem zważywszy na poruszenie medialne towarzyszące jej premierze -  mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie drogi do równouprawnienia kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 22:00
28 listopada obchodziliśmy setną rocznicę nadania praw wyborczych kobietom w Polsce. Stało się to chwilę po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, w 1918 roku.
rozwiń zwiń