Kino szaleje w galeriach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 22:00
To zdarza się coraz częściej: chodzimy do galerii, zamiast do kina. Bo w muzeach też można obejrzeć filmy… niekiedy pokazane w ciekawszy niż w kinie sposób.
Audio
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: Noel Powell/shutterstock.com

Temat wywołała wystawa poświęcona Marcello Mastroianniemu w rzymskim Museo dell’Ara Pacis (czynna do połowy lutego 2019). Wielki gwiazdor – ale co miał wspólnego ze sztuką wizualną?

Jak to się stało, że związki sztuk wizualnych i sztuki filmowej tak się zacieśniły, że nie można wyznaczyć międzygatunkowej granic? Kiedy plebejska, tania rozrywka została zrównana ze sztuką elitarną? Jak coś tak pospolitego jak np. wyjście robotników z fabryki uwiecznione przez braci Lumière może być eksponowane w muzeach?

W ostatnich dekadach kino zadomowiło się w galeriach na dobre, i to na różne sposoby. A artyści sztuk wizualnych coraz chętniej stają się jednocześnie reżyserami, scenarzystami, scenografami i operatorami.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Milada Slizińska (historyk sztuki, kurator, wykładowca warszawskiej ASP), Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 12.12.2018
Godzina emisji: 21.09

mm

Czytaj także

Reżyser: władca uczuć

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 16:00
Kim jest reżyser? Twórcą obdarzonym niezwykłą wyobraźnią i intuicją? Niespełnionym dyktatorem, który chce podporządkowywać sobie innych? Wizjonerem, prorokiem, magiem, kapłanem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest pomnik?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:35
Najczęściej – pojedynczą rzeźbą ustawioną na cokole, w miejscu publicznym, w plenerze bądź w przestrzeni miejskiej. Czasem przybiera formę płyty, tablicy, kolumny, obelisku, krzyża.
rozwiń zwiń