Big beat okiem badacza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Big beat okiem badacza
Czesław Niemen, 1975 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mocne uderzenie, big beat, muzyka młodzieżowa – o tym, jak w Polsce przyjmował się i rozwijał rock’n’roll, rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".

Posłuchaj

Jak w Polsce rozwijał się big beat? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki  "Big beat. Style i gatunki polskiej muzyki młodzieżowej 1957-1973" Okładka książki "Big beat. Style i gatunki polskiej muzyki młodzieżowej 1957-1973"

Naszym gościem był dr Mariusz Gradowski, autor książki "Big beat. Style i gatunki polskiej muzyki młodzieżowej 1957-1973". Dr Gradowski szuka odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące kultury muzycznej: czym w istocie było zjawisko grupujące wokół siebie określoną społeczność, wywołujące określone formy zachowań społecznych i reakcje jego otoczenia, jak się zmieniało oraz jakie finalnie stanowiło dziedzictwo dla następnego pokolenia odbiorców muzyki rozrywkowej.

– Muzyka młodzieżowa lat 60. była rzeczywiście tworzona przez nastolatków. Bardzo rzadko studentów. Dominacja licealistów była dojmująca. To trochę inna wrażliwość. To jeszcze ci nastolatkowie, którzy nie mają za sobą rewolucji seksualnej, która w tym czasie dokonuje się w Stanach Zjednoczonych – mówił dr Mariusz Gradowski. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której zaprezentowaliśmy sporą porcję muzyki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: dr Mariusz Gradowski (autor książki "Big beat. Style i gatunki polskiej muzyki młodzieżowej 1957-1973")
Data emisji: 22.01.2019
Godzina emisji: 21.11

mat. prasowe/kw/mk

Polecane