Sławomir Mrożek w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2007 21:00
Retransmisja spotkania ze Sławomirem Mrożkiem ze Studia im. Agnieszki Osieckiej z 14 listopada. Gośćmi autora byli: Maciej Englert i Antoni Libera, spotkanie prowadziła Barbara Marcinik.

W Klubie Trójki zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Mrożkiem. Zostało ono zarejestrowane 14 listopada - a oprócz autora udział w nim wzięli dyrektor Teatru Współczesnego - Maciej Englert, tłumacz Antoni Libera - oraz telefonicznie m.in. Bronisław Maj; całość poprowadziła Baszka Marcinik.

 

 

 

 

 

Sławomir Mrożek (ur. 29 czerwca 1930 w Borzęcinie) – polski dramatopisarz i prozaik. Autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jako dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu.

Debiutował w 1950 roku jako rysownik, od 1953 publikował cykle rysunków w Przekroju. Wydane w tym samym roku zbiory opowiadań: "Opowiadania z Trzmielowej Góry" oraz "Półpancerze praktyczne" stanowiły jego literacki debiut. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat "Policja", wydany w 1958 roku. Dramat Tango z 1964 roku przyniósł Mrożkowi światową sławę.

W 1962 został jednym z czterech pierwszych laureatów literackiej nagrody im. Kościelskich. W 1968 na łamach prasy francuskiej opublikował list – protest przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

W 1963 wyemigrował z kraju, mieszkał w Paryżu, USA, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W grudniu 1981 r. protestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W 1996 powrócił do Polski. W 2002 roku przeżył udar mózgu, którego wynikiem była afazja. Skutkiem tego utracił możliwość posługiwania się językiem zarówno mówionym jak i pisanym. Dzięki terapii, która trwała około trzy lata, odzyskał zdolność pisania i mówienia. Efektem walki z chorobą jest jego autobiografia.

W grudniu 2004 r., za książkę Varia. Jak zostałem filmowcem, uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.

Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z dnia 11 listopada 1997 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski...

We wtorek, 20 listopada zapraszamy na dzień poświęcony Sławomirowi Mrożkowi. Przez cały dzień będziemy prezentować pochodzące z książek wydanych przez Wydawnictwo Noir sur Blanc fragmenty Jego utworów - przeczytane przez Adama Ferencego.

Czytaj także

Spotkanie ze Sławomirem Mrożkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2007 09:35
W środę, 14 listopada o godz. 19.00 zapraszamy słuchaczy Trójki na spotkanie ze Sławomirem Mrożkiem, które odbędzie się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Przebieg spotkania będzie rejestrowany - materiał wyemitujemy 20 listopada w Klubie Trójki o 21.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Mrożek w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2007 16:13
We wtorek, 20 listopada zapraszamy na dzień poświęcony Sławomirowi Mrożkowi. Przez cały dzień będziemy prezentować fragmenty Jego utworów - przeczytane przez Adama Ferencego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Mrożek nie istnieje”

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2007 16:35
W pełni świadomy Baltazar oddaje hołd niewyrażalnemu Mrożkowi. Wydaje zbiór jego ostatnich tekstów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Sławomir Mrożek „Na pełnym morzu”

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2009 16:52
Trzech wygłodniałych rozbitków i nic do zjedzenia. Co zrobić? Trzeba kogoś zjeść... Pytanie: kogo? Rozpoczyna się swoista kampania wyborczą, której wynik rozstrzygnie, kto zostanie ofiarą...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Indyk" Mrożka!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 15:06
Znana z wielu wystawień scenicznych sztuka Sławomira Mrożka Indyk, należy już do klasyki dramaturgii współczesnej. Ta melofarsa w dwóch aktach rozgrywa się, jak czytamy w didaskaliach, "w romantyzmie, na obszarze księstwa".
rozwiń zwiń