Pisanie historii na nowo

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2009 21:00
Pamięć o wojnie Polaków i Niemców. Czy prawdą jest, że Niemcy chcą "pisać historię na nowo"? Czy prawdą jest, że Polacy "wciąż trzymają się roli ofiar"? A może obie te nieżyczliwe opinie są po prostu błędne? Do usłyszenia po 21.00
Audio
W 70. Rocznicę wybuchu II wojny światowej Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" ogłosiła konkurs dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pt. Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć. Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką. Jest to przedsięwzięcie, które ma przybliżyć zebranie w jednym rejestrze wszystkich informacji o obywatelach Polski, którzy stali się bezpośrednio i konkretnie ofiarami nazizmu.

Trójka wspiera tę inicjatywę; natomiast na marginesie ogłoszonego konkursu chcemy porównać pamięć o wojnie Polaków i Niemców. Czy prawdą jest, że Niemcy chcą "pisać historię na nowo"? Czy prawdą jest, że Polacy "wciąż trzymają się roli ofiar"? A może obie te nieżyczliwe opinie są po prostu błędne?

O tym będę rozmawiał z Gabriele Lesser - historykiem, korespondentką dziennika Die Tageszeitung w Polsce, oraz z Dariuszem Pawłosiem, przewodniczącym Zarządu Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie".
 
Zapraszam,
Jerzy Sosnowski

Czytaj także

W duchu dobrego sąsiedztwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2009 13:29
Na Westerplatte uczczono 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KLCW: Dlaczego Niemcy poszli za Hitlerem?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2009 14:11
22 sierpnia 2009, godz. 16:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ofiary III Rzeszy chcą pomocy od Deutsche Bahn

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 17:46
W czasie wojny jej poprzedniczka Reischbahn zarobiła wielkie pieniądze na transporcie więźniów do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe.
rozwiń zwiń