Sztuka debaty

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 21:00
"Sztuka debaty czyli jak się nie dać"
Audio

Ukazała się książka Piotra Legutki pt. "Sztuka debaty czyli jak się nie dać".

W dobie oczywistego kryzysu debaty publicznej, gdy najczęstszą formą publicznej dyskusji jest niemerytoryczna kłótnia okraszana nieśmiertelnym zwrotem "ale ja panu nie przerywałem", znany dziennikarz próbuje przypomnieć podstawowe zasady skutecznej wymiany myśli i eleganckiego wygrywania w tej konkurencji. Cytuje Schopenhauera: "dyskusja jako gimnastyka myśli daje często obopólną korzyść służąc sprawdzeniu własnego rozumowania, a także powstawaniu nowych poglądów".

Na ile ten szlachetny pogląd wytrzymuje konfrontacje ze współczesnością - czy są widoki na poprawę tej ostatniej - a wreszcie, skoro już słuchamy debaty, to na co powinni zwracać uwagę, żeby nie dać się oszołomić - o tym dziś będziemy rozmawiać z autorem, Piotrem Legutką.

Zapraszam - Jerzy Sosnowski


Do usłyszenia o 21.05 - O TYM SIĘ MÓWI!!!

Zobacz więcej na temat: filozofia

Czytaj także

"FAZ": Sposób prowadzenia debaty nt. wysiedleń Niemców zaszkodził stos. polsko-niemieckim

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2008 12:33
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że sposób prowadzenia debaty na temat upamiętnienia powojennych wysiedleń Niemców zaszkodził stosunkom polsko-niemieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata: O wolności myślenia

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2007 15:30
Relacja z dyskusji pt. "O wolności myślenia", w której udział wzięli profesorowie: Małgorzata Szpakowska, Stefan Meller i Andrzej Zoll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka prasa: Polska debata publiczna stoi pod znakiem historycznego sporu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2009 08:26
W 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej ważniejszymi od stosunków z Niemcami wydają się dla Polaków relacje z Rosją. Tak piszą niemieckie gazety przed uroczystościami w Gdańsku z udziałem Angeli Merkel i Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnecki: Czekamy na merytoryczną debatę, a nie połajanki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 21:00
Niesiołowski: Jak widzę Kaczyńskiego, który z tą nową fryzurą wygląda jak rozsierdzony kelner, to muszę powiedzieć, że nie boję się odnowy PiS-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różnice kulturowe

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 21:00
W jaki sposób - i w jakim stopniu - o tym, czym jesteśmy decyduje geografia? Dlaczego ludziom z rożnych kultur tak trudno się porozumieć? Do usłyszenia po 21.00.
rozwiń zwiń