klub Trójki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2008 21:00
To, czego dokonał rotmistrz Witold Pilecki wystarczy na kilka bohaterskich życiorysów. Nie napisaliby tego nawet najśmielsi scenarzyści. A to tylko prawda - wyrażająca najpełniej jak można polską XX-wieczną historię.

To, czego dokonał rotmistrz Witold Pilecki wystarczy na kilka bohaterskich życiorysów. Nie wymyśliliby tego nawet najśmielsi scenarzyści. A to tylko prawda - wyrażająca najpełniej jak można polską XX-wieczną historię.

Jest w jego życiu powstańcza rodzinna tradycja, jest konspiracyjne harcerstwo, są zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej, kampania wrześniowa, dobrowolne uwięzienie w Auschwitz, walka podziemna w czasie i po wojnie, a wreszcie okrutne śledztwo i śmierć w stalinowskim więzieniu.

Skąd bierze się takie bohaterstwo? Skąd bierze się taka postawa człowieka całkowicie zapominającego o sobie? Jaki był Witold Pilecki - żołnierz i poeta, niezłomny i skromny.

Rozmawiamy dziś o rotmistrzu Pileckim z jego córką, panią Zofią Pilecką - Optułowicz i wnuczką Dorotą Optułowicz- McQuaid oraz reżyserem Ryszardem Bugajskim.

Czytaj także

Bohaterski rotmistrz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2008 15:46
Fotografie, rodzinne pamiątki oraz dokumenty znalazły się w albumie o Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapomniany bohater" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2008 18:15
60 lat temu, 25 maja 1948 r., zabity strzałem w tył głowy, zginął z rąk komunistów rotmistrz Witold Pilecki. Uznawany powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej, został dobrowolnym więźniem obozu w Auschwitz, w którym organizował konspirację wojskową.
rozwiń zwiń