Przewodnik po świecie opery

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 21:00
Człowiek orkiestra? Jeszcze lepiej - człowiek opera! Dziś przed Państwem Piotr Kamiński, autor niezwykłego leksykonu - przewodnika po świecie opery.

Człowiek orkiestra? Jeszcze lepiej - człowiek opera! Dziś przed Państwem Piotr Kamiński, autor niezwykłego leksykonu - przewodnika po świecie opery. "1001 opera” została wyróżniona Nagrodą im. Wojciecha Bogusławskiego, ustanowioną przez Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, jako najlepsza książka teatralna 2008 roku. Posłuchajmy zatem słowa mówionego i śpiewanego. I to jak pięknie... Zaprasza - Dariusz Bugalski.

Czytaj także

Nieżywa opera?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2008 10:38
Jeśli Slavoj Žižek i Mladen Dolar piszą książkę o operze, to ja chcę ją przeczytać. Ciekawi mnie, co socjolog i filozof mają do powiedzenia o takim gatunku muzycznym jak opera. Sami zresztą przyznają, że opera stanowi „dziwaczny” przedmiot badań dla ich dyscyplin. Zatem: co mówią o operze? I dlaczego mówią o jej (drugiej) śmierci? Z takimi pytaniami sięgnęłam po tę książkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe opery na kinowym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2009 13:34
Najlepsze światowe spektakle operowe już od 17 marca zagoszczą na ekranach wybranych kin w Polsce. Pierwszym spektaklem transmitowanym na żywo, bezpośrednio z Opera Royal de Wallonie, będzie jedno z najdoskonalszych dzieł Verdiego „La Traviata”. Dzięki temu widzowie Multikina znajdą się w gronie kilkudziesięciu tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie, to samo przedstawienie operowe w ponad stu różnych kinach całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu potrzebna jest opera?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 13:12
Do najczęściej powtarzanych nekrologów XX stulecia należy sakramentalne już „opera umarła”. Z drugiej strony to właśnie na jej zgliszczach swe najwybitniejsze dzieła stworzyli tacy wizjonerzy współczesnego teatru, jak Robert Wilson czy Heiner Goebels.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po drugiej stronie życia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 10:20
Jedna z najpopularniejszych oper Giuseppe Verdiego – „Traviata” trafiła do repertuaru Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Spektakl wyreżyserował Mariusz Treliński, który główne partie solowe powierzył Aleksandrze Kurzak i Andrzejowi Dobberowi. Zobacz wideo z konferencji prasowej i próby!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Verdi do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 09:16
Funkcjonariusze Służby Celnej przekazali Bibliotece Narodowej w Warszawie zabytkowy zapis nutowy opery "Falstaff" Giuseppe Verdiego. Dzieło zostało wydane w 1893 r. Do naszych czasów zachowały się nieliczne egzemplarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły świat opery: Jean-Marie Leclair "Scylla et Glaucus"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2010 15:23