Polska - Niemcy - Unia Europejska

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2007 21:00
Czy państwa Unii łączy dziś coś więcej niż wspólnota interesów?
Audio

Wczoraj, podczas uroczystości pięćdziesięciolecia traktatu, który stał się podstawą przyszłej Unii Europejskiej, przyjęto Deklarację Berlińską. Określa ona źródła ideowe i obecne cele tej organizacji, a przede wszystkim stanowi próbę reaktywowania Konstytucji Europejskiej. Jaką rolę chcemy w tym procesie odegrać? I czy państwa Unii łączy dziś coś więcej niż wspólnota interesów?

O tym dziś Jerzy Sosnowski oraz jego goście: prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz, ze Szkoły Głównej Handlowej, oraz dr Marek Cichocki, doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. unijnych.

 

Do usłyszenia o 21.05. O TYM SIĘ MÓWI!!!

Posłuchaj (22,45 MB)

Czytaj także

Dotacje UE dla firm

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2008 20:01
Unia Europejska przeznacza miliardy euro na refundowanie inwestycji przedsiębiorstw. We wtorek, 18 marca, przez cały dzień w Trójce będziemy mówić o unijnych dotacjach dla małych i średnich firm, bo to ich na rynku jest najwięcej. Kto może starać
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jutro podpisanie Deklaracji berlińskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2007 07:15
Jeżeli budujemy wspólnotę, która jest wspólnotą wartości, a nie wyłącznie jakimś związkiem gospodarczym, powinna być oparta na tym fundamencie, który właśnie ją tworzył, ją konstytuował. Takim fundamentem przez setki lat było chrześcijaństwo. I wielka szkoda, że ta prosta prawda nie została uwzględniona w Deklaracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdaliśmy test na kompromis

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2007 07:45
Przygotowywanie [Deklaracji berlińskiej] było pewnym testem, jak można kooperować w sferze tych słów, które konstytuują Unię Europejską. I na pewno była takim testem, w jaki sposób osiągać kompromisy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczny polski rabat

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2007 07:45
Mamy do czynienia z mechanizmem podwójnej większości, natomiast uważamy, że można go zdecydowanie ulepszyć tak, żeby zmniejszyć dystans, który dzieli teraz w Traktacie konstytucyjnym takie państwa, jak Polska, a w stosunku do dużych państw członkowskich, przede wszystkim do takich państw, jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kontakty z UE przestają być katalizatorem zmian"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2010 13:19
Ukraińscy eksperci przekonują, że polityka Kijowa wobec Brukseli opiera się obecnie przede wszystkim na kwestiach gospodarczych. Takie sprawy, jak rozwój demokracji, czy prawa człowieka, odeszły na drugi plan.
rozwiń zwiń