X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jana Olszewskiego ukształtowała II RP"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 22:00
"Jego życie to dzieje najlepszej części polskiej inteligencji po II wojnie światowej" – tymi słowami Piotr Zaremba opisał jednego z najważniejszych świadków polskiej historii ostatnich lat, Jana Olszewskiego.
Audio
  • Życie i dziedzictwo Jana Olszewskiego (Klub Trójki)
Jan Olszewski
Jan OlszewskiFoto: Paweł Kula/PAP

Kiedy 3 maja 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczał Olszewskiego Orderem Orła Białego, określił go wówczas jako premiera pierwszego rządu III RP. Rządu, który "usiłował wprowadzić w Polsce te zmiany, które pozwoliłyby mówić o nowym państwie w pełnym tego słowa znaczeniu" - mówił Lech Kaczyński.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. Matka Jana Olszewskiego była stryjeczną siostrą Stefana Okrzei  powieszonego w 1905 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej działacza niepodległościowego i socjalistycznego, który stał się symbolem walk rewolucyjnych i niepodległościowych.

W czasie okupacji Jan Olszewski działał w Szarych Szeregach. W Powstaniu Warszawskim był łącznikiem. Po wojnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1953 roku.

Jan Olszewski w latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał "List 59" – protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 roku doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. W sierpniu 1980 roku mecenas Olszewski współpracował przy organizowaniu strajków w Warszawie. Kiedy ogłoszono stan wojenny, przebywał w Gdańsku i prawdopodobnie dzięki temu uniknął aresztowania. Wrócił do Warszawy, gdzie natychmiast pojechał do siedziby Episkopatu Polski. Z ramienia sekretarza episkopatu abp. Bronisława Dąbrowskiego prowadził pertraktacje z władzami ws. zwolnienia z więzień i obozów internowania osób chorych. Stale współpracował z podziemną Solidarnością. Bronił w sądach m.in.: Lecha Wałęsę, Zbigniewa Romaszewskiego, Zbigniewa Bujaka.

Jan Olszewski zmarł w piątek 8 lutego 2019 roku w wieku 88 lat.

– Robotnicze pochodzenie Jana Olszewskiego jest bardzo istotne, bo pokazuje uobywatelnienie kolejnych warstw społecznych, co działo się już przed II Rzeczpospolitą. Jego ojciec, będąc kolejarzem, był jednocześnie człowiekiem z aspiracjami umysłowymi. Starał się wykształcić syna, co mu się udało. Inteligencja, którą reprezentował Olszewski, jest ilustracją pewnego procesu społecznego – zwraca uwagę Piotr Zaremba.

– Jan Olszewski był wybitną postacią swojego pokolenia, ale to, co go ukształtowało, to przede wszystkim II RP, te tradycje, z których niektórzy się teraz podśmiechują. Formacyjne doświadczenia mocno zaważyły na losach ludzi urodzonych w tamtym okresie – zauważa Grzegorz Wołk.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: Grzegorz Wołk (historyk IPN), Piotr Zaremba (historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny)
Data emisji: 14.02.2019
Godzina emisji: 21.10

PAP/ml/mk

Czytaj także

Jak w 1918 roku witano niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 22:15
W jakich nastrojach i w jaki sposób Polacy powitali niepodległość? Czy była to "radość z odzyskanego śmietnika", jak pisał Kaden-Bandrowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski wierszem pisana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 23:00
Gościem audycji "Trójka na poważnie" była poetka Lusia Ogińska, która wierszem opisuje epizody z najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń