Zbrodnie przeciwko ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2009 21:00
"Od Ormian po Ruandę - porównawcze studia nad ludobójstwami"
Audio

W warszawskim Domu Spotkań z Historią trwa konferencja pt. "Od Ormian po Ruandę - porównawcze studia nad ludobójstwami". Głównym gościem konferencji jest Assumpta Mugiraneza, ruandyjska badaczka zajmująca się projektem upamiętniającym ludobójstwo w tym kraju.

O wielokrotnie mniej krwawych (choć też haniebnych) wydarzeniach w Polsce śpiewało się w swoim czasie z goryczą "świat się dowiedział, nic nie powiedział...". Dlaczego z takim opóźnieniem społeczność międzynarodowa reaguje na zbrodnie przeciwko ludzkości? I czy cokolwiek, poza pobożnymi życzeniami, może nas przed takimi zbrodniami uchronić w przyszłości?

O tym będziemy rozmawiać w Klubie Trójki z uczestnikami konferencji: Assumptą Mugiranezą i Konstantym Gebertem. Zapraszam - Jerzy Sosnowski

Zobacz więcej na temat: Ruanda Jerzy Sosnowski POLSKA

Czytaj także

Sarkozy: Francja popełniła błędy w Ruandzie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 17:24
Nicolas Sarkozy przyznał, że Francja popełniła „poważne błędy" podczas aktów ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Prezydent Francji złożył w tym kraju kilkugodzinną wizytę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezolucja parlamentu Szwecji: To było ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 20:39
Parlament Szwecji przyjął w czwartek, wbrew opinii rządu i większością tylko jednego głosu, wniosek uznający za ludobójstwo masakrę Ormian w imperium osmańskim w latach 1914-1915. Wkrótce po tym MSZ Szwecji przypomniał o swym poparciu dla wejścia Turcji do UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski nazwie Katyń ludobójstwem?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 08:51
Delegacja Parlamentu Europejskiego do spraw Rosji ma po południu zająć polską propozycją, by zbrodnia w Katyniu została nazwana ludobójstwem. Słowo "ludobójstwo" polscy europosłowie wpisali do oświadczenia upamiętniającego osoby tragicznie zmarłe pod Smoleńskiem 10 kwietnia.
rozwiń zwiń