Awangarda wśród zabytków

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 22:15
Pod koniec XIX wieku Wenecja zbuntowała się przeciwko swej historii. I otworzyła się na najnowocześniejszą nowoczesność – w kulturze.
Audio
  • Międzynarodowe Biennale Sztuki – historia i teraźniejszość (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/ernie114

W 1895 roku odbyło się I Międzynarodowe Biennale Sztuki, tym samym stając się pierwszym światowym przeglądem tego, co najgorętsze w sztuce. Czy (i jak) polityka łączy się z tematyką przeglądów? Czym kierują się przyznający nagrody jurorzy? Jak hasło główne ma się do bieżących wydarzeń w polityce?

Polscy artyści od początku brali udział w tej imprezie, choć początkowo nie w narodowych barwach. W tym roku weneckie Międzynarodowe Biennale Sztuki odbędzie się po raz 58. Hasło, które patronuje temu wydarzeniu, brzmi "Obyś żył w ciekawych czasach". Polskę reprezentować będzie praca rzeźbiarza Romana Stańczaka zatytułowana "Lot". Ma to być… przenicowany samolot – dokładniej, rzeźba wykonana z prawdziwego samolotu.

O symbolicznym przesłaniu tego projektu, a także o wielu innych sekretach związanych z weneckimi przeglądami, mówili goście audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Hanna Wróblewska (historyk sztuki, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, sprawującej opiekę nad naszym narodowym pawilonem POLOGNA w weneckich Giardini), Paweł Sosnowski (historyk sztuki, stały obserwator weneckich przeglądów, kurator jednej z naszych narodowych wystaw)
Data emisji: 27.02.2019
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Kto może pomóc w relacjach polsko-izraelskich?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 22:00
Najnowszy kryzys w stosunkach polsko-izraelskich każe postawić pytanie o drogi wyjścia z konfliktu pamięci zbiorowych obu narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja mylona z buntem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 22:15
W tym wydaniu "Klubu Trójki" rozmawiamy o depresji. O depresji? Przecież powiedziano o niej wszystko… Istnieje jednak taka jej postać, która jest niewidzialna. To depresja nastolatków. Mylona jest z buntem lub złym zachowaniem. Nastolatki? "Oni już tacy są"… 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka cząstek, czyli jak poznać "czarną magię"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 22:00
Dla większości z nas fizyka cząstek to czysta magia, a kaony, leptony i hiperony brzmią jak nazwiska elfów i krasnoludów.
rozwiń zwiń